Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit pe cladiri si terenuri 2011
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit pe cladiri si terenuri 2011

Am fost astazi sa platesc impozitul pe cladiri si terenuri 2011 la Administratia Financiara a Sectorului 6 Bucuresti conform declaratiei speciale pe care am dat-o, avand in proprietate mai multe imobile ,si mi s-a spus ca am de plata indexari si penalizari pentru 5 ani in urma desi eu sunt cu platile impozitelor la zi . As dori sa stiu conform carei legi sau norme metodologice se poate face acest lucru .
multumesc
Termenul de prescriptie pentru veniturile bugetare este de 5 ani, conform codului fiscal. Asadar, autoritatile cu atributii de impunere pot stabili obligatii de plata pentru ultimii 5 ani.
Ce nu inteleg este de unde vin aceste indexari si penalizari? Nu au fost declarate toate imobilele si le-ati declarat abia acum?