Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 290/2003
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 290/2003

As dori sa stiu daca Legea 290/2003 mai este valabila. Daca da, unde s-a ajuns cu aplicarea ei?
Va multumesc
Nu mai puteti depune dosar pentru Legea 290 deoacamdata. Exista un proiect de lege pentru a se mai da un termen, asa ca ramane de vazut ce se va intampla. Daca aveti dosarul depus si nesolutionat, reveniti cu detalii.
mobexport, utilizator
Dosarul a fost depus la termenul prevazut de lege, dar nu am primit nici un raspuns. Exista dosare solutionate? Cum pot sti care este stadiul dosarului meu?
Multumesc
Da. Cel mai sigur in instanta. Sa inteleg ca nu ati primit hotararea Comisiei Judetene? In acest caz cel mai bine ar fi sa:
1. Efectuati procedura prealabila, adica notificati Comisia Judeteana ca au depasit termenul defipt de lege pentru emiterea hotararii - 6 luni - .
2. Trimiteti notificarea cu confirmare de primire si asteptati raspunsul 30 de zile.
3. Daca nu primiti raspuns sau raspunsul este evaziv, formulati cerere de chemare in judecata la Tribunalul de care apartineti - sectia contencios adm.
Daca aceasta este situatia si aveti nevoie de un text pentru notificare vi-l trimit.
In situatia in care aveti hotararea si asteptati ca ANRP sa o onoreze, formulati notificarea in acest sens.
Succes.