Forum Discuţii juridice Executare silită in ce consta supendarea unei executari silite?
Discuție deschisă în Executare silită

in ce consta supendarea unei executari silite?

vreau sa suspend o executare silita, in ce consta aceasta procedura?
Cerere la instanta cu obiect suspendare executare silita. Va poate ajuta un avocat cu sfaturi pentru actele de depus si argumentatia necesara, dupa ce studiaza dosarul in care s/a dispus executarea.
ContSters122901, utilizator
ce calitate aveti creditor sau debitor?
Tifigiu Laura, Consilier juridic
Vedeti prevederile art. 403 alin. 4 c.p.civ.
In cazuri urgente, daca s-a platit cautiunea, presedintele instantei poate dispune, prin incheiere si fara citarea partilor, suspendarea provizorie a executarii pana la solutionarea cererii de suspendare de catre instanta. Incheierea nu este supusa nici unei cai de atac. Cautiunea care trebuie depusa este in cuantum de 10% din valoarea obiectului cererii sau de 500 lei pentru cererile neevaluabile in bani. Cautiunea depusa este deductibila din cautiunea stabilita de instanta, daca este cazul.
Deci, in afara de cererea pe care o depuneti in cadrul contestatiei la executare, va trebui sa platiti aceasta cautiune.
debitor