Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... anulare act aditional
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

anulare act aditional

Acum cativa ani, am facut un credit ipotecar, iar ipoteca a fost pusa pe un imobil al fiicei mele, care l-a cumparat de la o matusa, aceasta rezervandu-si dreptul de abitatie viagera si de intretinere. In vederea obtinerea creditului, matusa a fost de acord cu semnarea unui act aditional de renuntare la cele doua clauze.
Intre timp, matusa s-a razgandit si a obtinut anularea actului in instanta, contractul revenind la forma initiala.
Va rog sa-mi spuneti daca, in aceasta situatie, banca imi va cere sa pun ipoteca pe apartamentul meu.
Cel mai probabil banca va solicita sa aduceti in locul imobilului ipotecat initial unul care sa aiba cel putin valoarea actuala a creditului (inclusiv dobanzi, comisioane etc.), insa imobilul pe care doriti sa il ipotecati il alegeti dumneavoastra (bineinteles ca si banca va trebui sa fie de acord).
Si daca imobilul meu nu are valoarea celui ipotecat initial ce se intampla?