avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA -inchiriere stand
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA -inchiriere stand

Buna ziua,

Este inchiriat un stand intr-un en-gros.Factura aferenta contractului de inchiriere are evidentiata suma pe TVA.
Inchirierea acestui stand , in mod normal,este scutita de TVA?

Ce documente trebuie sa ne prezinte proprietarul standului pentrua putea deduce acel TVA,in situatia in care este corect intocmita factura.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: andr77 , utilizator 10:58, 15 Martie 2011
Notificarea depusa la AFP, precum ca opteaza pentru plata TVA pentru operatiuni de inchiriere ( care altfel ar fi scutite, fara drept de deducere)

:luck:
Ultima modificare: Marți, 15 Martie 2011
ContSters167247, utilizator
Va multumesc,

O zi insorita,
Andreea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutati-ma va rog bbn_1982 bbn_1982 Buna seara. Am o problema si anume: Persoana juridica, din luna septembrie 2009 am dat in chirie (contract de locatiune) un imobil unei persoane fizice. ... (vezi toată discuția)
Chirie spatiu comercial taie taie Buna ziua, Am inchiriat un stand en gros si in contract se specifica ca facturarea se va face fara TVA. Nu inteleg de ce se factureaza faraTVA, firma care ... (vezi toată discuția)
Facturare tva anterior notificarii. s-a procedat corect? cris2279 cris2279 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: firma X factureaza la firma Y in septembrie 2007 TVA, dar pe notificarea privind optiunea de taxare ... (vezi toată discuția)