Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... forma legala de munca in timpul concediului ingrijire ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

forma legala de munca in timpul concediului ingrijire copil

Buna ziua!
Exista vreo forma legala de munca cu timp partial (2 ore pe zi) in timpul concediului pentru ingrijirea copilului pana la doi ani si fara a pierde indemnizatia aferenta?
Multumesc
NU!
In timpul CCC nu puteti sa aveti venituri impozabile (din acelea care se iau in calcul la indemnizatia pentru CCC) fara sa va fie suspendata indemnizatia de CCC.
slavi a scris:

Buna ziua!
Exista vreo forma legala de munca cu timp partial (2 ore pe zi) in timpul concediului pentru ingrijirea copilului pana la doi ani si fara a pierde indemnizatia aferenta?
Multumesc

In cazul realizarii de venituri supuse impozitului pe venit pe perioada CCC, indemnizatia nu se pierde , ci se va suspenda plata acesteia ...