avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamare corporala din culpa-nelamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamare corporala din culpa-nelamurire


buna, as dori daca se poate un sfat cu privire la urmatoarea problema: in urma cu o luna, am pierdut controlul autoturismului din cauza unei gropi si am tamponat 2 autoturisme parcate. In masina pe care o conduceam se mai aflau 3 persoane. In urma impactului una dintre ele a avut fractura de bazin si de clavicula. Mentionez ca nu a stat nici 24 de ore la spital si nu a fost pusa in gips. I s-a recomandat doar 30 zile de repaos la pat. Initial agentul care se ocupa de caz, mi-a spus ca va da dosarul la parchet la inregistrat si dupa ce va se va intoarce de la parchet ii mai trebuie declaratia persoanei in cauza, precum ca nu ar avea pretentii de la mine, si ma va propune pentru NUP. Au trecut 30 de zile si vazand ca nu mai primesc nici o veste am mers la rutiera si am aflat ca respectivul agent nu se mai ocupa de caz. Am luat legatura cu noua persoana care se ocupa de caz si mi-a spus ca ii trebuie certificat medico legal cu mai putin de 60 de zile de ingrijiri ca sa ceara NUP. Nelamurirea mea consta in : de ce are nevoie de acest certificat daca persoana vatamata nu depune plangere? El mi-a spus ca daca nu scot eu certficatul...il va scoate el (adica politia). Se poate incepe urmarirea penala pentru vatamare corporala din culpa fara plangerea prealabila a partii vatamate? El mi-a spus ca daca sunt peste 60 de zile de ingrijri medicale ...se incepe din oficiu urmarirea penala. Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine...si eventual cateva sfaturi.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 22:25, 5 Iunie 2008
Certificatul medico-legal se solicita de catre persoana care a suferit accidentul, atunci cand doreste sa faca o plangere impotriva dvs.
Pentru a scapa de zelul Politistului, va trebui sa mergeti cu persoana accidentata, ea sa ii spuna ca nu a stat decat o zi in spital si ca nu are nici o pretentie de la dvs. In baza acestei declaratii, politistul va trebui sa inchida dosarul dvs. si sa se ocupe de treburi mai importante.

cazul dvs. e unul fericit, de regula persoanele accidentate solicita despagubiri si fac presiuni ca organele de cercetare penala sa finalizeze cercetarea, sa inainteze dosarul la parchet si acesta sa dispuna trimiterea in judecata a persoanei care a provocat accidentul ; acolo, solicita sume exorbitante.X-(
Ultima modificare: Marți, 3 Iunie 2008
Doinita Stingaciu, Avocat
Infractiunea de vatamare corporala din culpa se consuma in momentul in care durata ingrijirilor medicale necesare pentru vindecare a depasit 10 de zile. Fiind o infractiune progresiva, urmarea ei imediata se poate amplifica progresiv , facand necesara o durata mai mare a ingrijirilor medicale.
Daca durata ingrijirilor medicale este intre 10 de zile si cel mult 60 de zile, fapta constituie infractiunea de vatamare corporala simpla , iar daca depaseste aceasta durata, este infractiunea de vatamare corporala grava.Pentru aceasta infractiune, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate si daca numarul zilelor de ingrijiri medicale depaseste 60 de zile se pune in miscare si din oficiu.
De aceea politistului ii trebuie certificatul medico-legal pentru a vedea cum incadreaza infractiunea savarsita de catre Dvs.
Daca sunt sub 10 zile- nu constituie infractiune, daca sunt intre 10-60 de zile- este vatamare corporala simpla din culpa si peste 60 de zile- vatamare corporala grava din culpa.
Bineinteles ca totul depinde de partea vatamata. Daca e de acord sa se prezinte si sa spuna ca nu are pretentii impotriva Dvs. si ca nu are cel putin 10 zile de ingrijiri medicale....ati scapat.
Ultima modificare: Marți, 3 Iunie 2008
Mihaela Hornea, Avocat
si in cazul in care nu merg cu persoana vatamata sa scot acest certificat medico-legal ...ce se intampla?...o poate obliga politia pe persoana vatamata sa scoata acest certificat medico-legal?
Problema incadrarii juridice in functie de numarul de zile de ingrijiri s-a clarificat. Fac totusi mentiunea ca, dupa stiinta mea, numarul de zile de ingrijiri il stabileste medicul legist, nu victima, cum se intelege dintr-un mesaj anterior.

Nu va bucurati prematur. Am vazut multe cazuri in care la inceput nu au avut nicio pretentie, dar la proces au formulat pretentii foarte mari.

Vad ca gropile Romaniei fac si victime, nu numai pagube materiale. Daca s-au pronuntat hotarari prin care Primaria este obligata la plata reparatiilor avariilor, de ce nu ar fi obligata la plata daunelor si in acest caz. Este clar ca accidentul s-a produs din cauza gropii de pe carosabil.

Succes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier cu lovire pieton user551 user551 Am fost implicat intr-un accident rutier eu fiind vinovat de producerea acestuia. Mai exact am lovit din spate un autoturism care oprise la trecerea de ... (vezi toată discuția)
Am fost batuta de prietenul meu-plangere penala bubulina_nico bubulina_nico prietenul meu ma batut fpoarte tare am scos un certificat medico legal ce trebuie sa fac pe mai departe pentru a sta acolo unde ai este locul:(( va rog ... (vezi toată discuția)
Accident cu verdict vatamare corporala din culpa constantza55 constantza55 Joi, 02.09.2010 tatal meu a avut un accident de circulatie. Traversa strada printr-un loc nepermis si a fost accidentat de o masina. In urma acestui accident ... (vezi toată discuția)