avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire salar noapte dupa noul cod al muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire salar noapte dupa noul cod al muncii

Noul cod al munci spune:
"Art. 123. – Salariaţii de noapte beneficiază:
de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază pentru fiecare oră de
muncă de noapte prestată.” (O.U.G. nr. 55/2006)"

Si acum intrebarea mea:
Daca eu am salar de baza 1000 Ron/luna.
Atunci pt fiecare ora de munca de noapte primesc in plus 15% din acesti 1000 Ron ?, adica 150 ron/per ora ???

Eu asa inteles din textul de lege, insa este imposibil sa fie asa

dar poate fi interpretat si ca 15% din cat este salarul de baza impartit la numarul de ore ca sa se aplice cei 15% valoarea fiecarei ore, adica 1000 ron/luna impartit la 192 ore (numarul total de ore muncite de mine intr-o luna) = 5.2 ron pe ora .
Deci 15% aplicat la 5.2 ron pe ora, adica aprox 0,8 ron in plus pe ora.

V-as ruga daca se poate sa ma lamuriti si pe mine.
Ultima modificare: Duminică, 20 Martie 2011
puma_09, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:49, 20 Martie 2011
Fiecarei ore de noapte i se aplica un spor suplimentar de 15%.
Exemplu:
-salariu lunar 1000lei
-salariul orar 1000/170(media orara lunara)=5,88lei/ora de zi
-salariu orar pentru ora de noapte 5.88x1,15=6.76lei/ora de noapte
Deci practic, un angajat care presteaza munca de noapte primeste cu 15% mai mult la salarul lui de baza, adica in loc 1000 ron, primesc 1150 ron, desi textul de lege e interpretabil zic eu si nu este corect intocmit.
puma_09 a scris:

Deci practic, un angajat care presteaza munca de noapte primeste cu 15% mai mult la salarul lui de baza, adica in loc 1000 ron, primesc 1150 ron, desi textul de lege e interpretabil zic eu si nu este corect intocmit.


Daca toata luna a lucrat in program de noapte (caz particular) in caz contrar doar orele de noapte se platesc cu spor de noapte de 15%.
Ultima modificare: Duminică, 20 Martie 2011
rosu gheorghe, utilizator
Potrivit viitoarelor prevederi din Codul Muncii, salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor pentru munca prestată în timpul nopţii de 25% din salariul de bază, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puţin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporul de noapte catalin.bobocea catalin.bobocea Dacă în cursul unei luni se lucrează accidental(intervenție) noaptea cu respectarea celor 3 ore de noapte și întimpinat orar stabilit de CM se acorda ... (vezi toată discuția)
Plata orelor lucrate noaptea papic papic Buna, as dori sa stiu cum se platesc orele de munca prestate noaptea,daca un angajat lucreaza doar in ture de noapte a cate 12 ore, tot a doua noapte ( adica o ... (vezi toată discuția)
Ore de noapte getaveronica getaveronica Buna ziua , Saptamana trecuta am avut un control de la itm.Iata masura dispusa de dansii ,,Sporul de 25%se va aplica la salariul de baza lunar daca numarul ... (vezi toată discuția)