Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire salar noapte dupa noul cod al muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire salar noapte dupa noul cod al muncii

Noul cod al munci spune:
"Art. 123. – Salariaţii de noapte beneficiază:
de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază pentru fiecare oră de
muncă de noapte prestată.” (O.U.G. nr. 55/2006)"

Si acum intrebarea mea:
Daca eu am salar de baza 1000 Ron/luna.
Atunci pt fiecare ora de munca de noapte primesc in plus 15% din acesti 1000 Ron ?, adica 150 ron/per ora ???

Eu asa inteles din textul de lege, insa este imposibil sa fie asa

dar poate fi interpretat si ca 15% din cat este salarul de baza impartit la numarul de ore ca sa se aplice cei 15% valoarea fiecarei ore, adica 1000 ron/luna impartit la 192 ore (numarul total de ore muncite de mine intr-o luna) = 5.2 ron pe ora .
Deci 15% aplicat la 5.2 ron pe ora, adica aprox 0,8 ron in plus pe ora.

V-as ruga daca se poate sa ma lamuriti si pe mine.
puma_09, utilizator
Fiecarei ore de noapte i se aplica un spor suplimentar de 15%.
Exemplu:
-salariu lunar 1000lei
-salariul orar 1000/170(media orara lunara)=5,88lei/ora de zi
-salariu orar pentru ora de noapte 5.88x1,15=6.76lei/ora de noapte
Deci practic, un angajat care presteaza munca de noapte primeste cu 15% mai mult la salarul lui de baza, adica in loc 1000 ron, primesc 1150 ron, desi textul de lege e interpretabil zic eu si nu este corect intocmit.
puma_09 a scris:

Deci practic, un angajat care presteaza munca de noapte primeste cu 15% mai mult la salarul lui de baza, adica in loc 1000 ron, primesc 1150 ron, desi textul de lege e interpretabil zic eu si nu este corect intocmit.

Daca toata luna a lucrat in program de noapte (caz particular) in caz contrar doar orele de noapte se platesc cu spor de noapte de 15%.
rosu gheorghe, utilizator
Potrivit viitoarelor prevederi din Codul Muncii, salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor pentru munca prestată în timpul nopţii de 25% din salariul de bază, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puţin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.