Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inregistrarile video pot fi folosite ca probe?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inregistrarile video pot fi folosite ca probe?

Seful meu ma hartuit 5 ore pe mine si un subaltern al meu pina am spus ce a vrut el,prin ceea ce am spus noi ne incriminam de fals si uz de fals.Credem ca toata discutia a fost filmata.Poate folosi ca proba acea filmare?Nu exista o autorizare a unui procuror, pentru ca deocamdata nu sa facut nici-o plingere.
e mai complicat... Nu politia sau procurorul va filmat asa ca nu avea nevoie de nicio autorizatie. In anumite conditii pot sa fie folosite ca probe..
In principiu, inregistrarea poate fi folosita ca si dovada, fiind chiar una solida, daca se dovedeste ca nu e un fals si ca persoanele din filmare sunteti dumneavoastra, colegul si seful. Nu aveti nevoie de autorizatie pentru ca nu e o filmare efectuata de vreun agent de politie