Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... competenta materiala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

competenta materiala

Vă rog să-mi spuneţi care este instanţa competentă în următoarele situaţii:
1. pretenţii sau somatie de plată

debitor cu sediul în Bucureşti sector 2
creditor sediul în Galati
valoare litigiu 153.000 lei

2. pretenţii sau somaţie de plată
debitor cu sediul în Bucureşti sector 2
creditor sediul în Galaţi
valoare litigiu - 52.000 lei
1-actiunea se introduce la sediul debitorului-Tribunal Bucuresti
-competent tribunalul, datorita valorii mai mari de 100.000 lei
2-judecatorie sector 2
in primul caz tribunalul bucuresti.
in al doilea caz judecatoria bucuresti, verificati sectorul.