Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare autoturism fara plata taxe de prima ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare autoturism fara plata taxe de prima inmatriculare

Buna seara,

as dori sa inmatriculez un autoturism adus in tara in data de 24.10.2008.

A fost eliberata cartea de identitate pe 21.01.2009 urmand ca ulterior sa fie platita si taxa auto, dar din cauza sumei prea mari, s-a renuntat la aceasta idee.

Intrebarea mea este urmatoarea, sunt sanse de reusita in a inmatricula aceasta masina fara a plati taxa de prima inmatriculare ?

Actiunea se va deschide in Olt, locul meu de domiciliu.
Sansele in judetul Olt sunt 50-50.

Simbotin Remus
Avocat & Mediator
Buna ziua !
Am o masina adusa in Romania in 2008, RAR facut in mai 2009, am facut actele pentru inscriere, am obtinut decizia de la finante dar din cauza taxei mari am renuntat la plata taxei. In 2010 am scos numerele rosii dar acum masina sta pe dreapta.
Avand in vedere aceste lucruri, ce as putea face in privinta platii taxei?
Multumesc!
Incercati inmatricularea taxei intr-un jude unde sunt sanse,
Eu am incercat prin instanta in judetul Salaj, dar n-am avut castig de cauza, mi-a fost respinsa plangerea.
In ce judet ar fi sanse de castig?
Si in ce judete am avea sanse?