avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare prestari servicii externe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare prestari servicii externe

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o certificare audit facturata de un furnizor extern , se inregistreaza si anul acesta in declaratia 390 si daca tva este tot taxare inversa?
4426=4427.Factura a fost emisa pe 11.02.2011, iar la mine a ajuns pe 03.03.2011.
Eu o declar in martie.Este corect?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 14:53, 23 Martie 2011
Inteleg ca este vorba de un furnizor intracomunitar.
Se declara in 390 si se face taxare inversa. Trebuia declarat in declaratia 390 a lunii februarie pt ca in aceasta luna este emisa factura. Primirea ei in 03.03.2011 va permis depunerea la termen (15 martie) a acestei declaratii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva achizitie intracomunitara vioop vioop Un platitor de tva face o achizitie din Spania pentru un dispozitiv . Cum va primi factura stiind ca furnizorul este platitor de tva? El este obligat sa ... (vezi toată discuția)
Factura materil lemnos Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua Spuneti-mi va rog cum inregistrez o factura de materiale lemnos - grinda rasionoasa primita de la un furnizor din romania , aceasta grinda este ... (vezi toată discuția)
Inregistrare facturi din italia mihaelamoraru65 mihaelamoraru65 este corecta inregistrarea : 371=401/ val din factura la cursul din data emiterii 4426=4427 valoarea de mai sus *24% ?? si apoi fac OP pt acest TVA 4426 ... (vezi toată discuția)