avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contract credit
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contract credit

Buna ziua,
Se mai poate micsora povara unui contract de credit (considerand prevederile OUG50/2010) in care:
1) comisionul de rambursare in avans este precizat
2) rata dobanzii este variabila, pe baza ROBOR la 6 luni+marja fixa, ajungand la DAE de 16,05% ?
Cel mai recent răspuns: ghcar , utilizator 16:04, 25 Martie 2011
Cand a fost semnat contractul de credit?
Contractul a fost semnat in 2007.
Depinde in ce moneda este luat creditul daca este in RON eu zic ca este buna dobanda.
Daca este in alta moneda il puteti refinanta la alta banca mai ales ca sunt promotii acum deoarece comisionul de rambursare anticipat este 0 (zero) conform Ordonantei 50/2010.
Daca aveati cu dobanda fixa atunci plateati comision de rambursare 1% dar nue ste cazul din ceea ce ati prezentat dvs.
Inainte de a va refinanta luati legatura cu un consilier bancar, prieten , etc care se pricepe la astfel de lucruri ca pe viitor sa platiti o dobanda DAE cat mai mica.
ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobanzii pentru creditele in lei acordate pe piata interbancara si este stabilita de catre BNR :D evident ca este in lei.

Ati semnat actul aditional pentru modificarea OG 50/2010 sau ati fost notificat de banca sa il semnati?
Ati fost notificat dupa ultima modificare a OG50/2010 ( in decembrie) ca nu vi se mai aplica prevederile acestei ordonante?

Daca nu ati fost notificat in legatura cu neaplicarea- nu vi se poate aplica comisionul de rambursare in avand. oricum, ideea cu refinantarea este f buna, daca ratele dobanzilor sunt mult mai mici.
Multumesc, m-ati ajutat sa rezolv o problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional oug50/2010 - Elibet - Elibet Ajutor, ce sa fac? am un credit cu dobanda variabila, la o banca comerciala, credit din 2006. La acel moment, dobanda anuala (DAE) era de 17.68% la ron. ... (vezi toată discuția)
Imprumut bancar-oug 50/2010?? ContSters156394 ContSters156394 Buna ziua. Am incheiat acum 3 ani un imprumut bancar cu [b]rata dobanzii variabila[/b] si revizuibila la fiecare 6luni [i]\"in functie de valoarea indicelui de ... (vezi toată discuția)
Og 50/2010-solutie valy2blue valy2blue In 2005 am contractat un credit de nevoi pers.pe o perioada de 120luni in lei,la data incheierii ctr.dobanda curenta era de 18.5%pe an variabila la care se mai ... (vezi toată discuția)