Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare si radiere la cererea ORC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare si radiere la cererea ORC

1-Am infiintat o firma in 2005 , nu am avut niciodata activitate, am suspendat activitatea in ultimii 3 ani doar la finante(la registru nu )pana pe 31 martie anul asta.Nu am depus la registru bilanturile si srl_ul a fost dizolvat si acum anul asta a fost si radiat. Firma apare radiata si pe site-ul ministerului de finante -dizolvare cu lichidare(radiere).Am primit acasa hotararea de radiere de la judecatorie. Intrebarea mea este daca mai trebuie sa depun vreo declaratie, vreun act.
2- Am fost asociat unic, daca in viitor se va ivi vreo oportunitate pot face o alta societate cu asociat unic?Sau altfel?
La prima intrebare Nu
La a doua Da, dar trebuie sa verificati daca nu cumva aveti cazier fiscal .
va multumesc!
As mai avea o intrebare. contul din banca nu a fost inchis si ar mai fi ceva bani din capitalul social depus la infiintare ce se intamla cu contul si banii?
Solicitati de la registrul comertului un certificat constatator din care sa reiasa ca societatea a fost radiata, va prezentati cu el la banca pentru a solicita inchiderea contului si restituirea sumei depusa ca si capital.
va multumesc!