Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului

va rog , am nevoie de cateva fise de post;

Fisa postului pentru muncitor necalificat in agricultura:
Fisa postului pentru camerista hotel;
Fisa postului pentru om de intretinere hotel;
Fisa postului pentru muncitor necalificat in constuctii.

va multumesc!
FISA DE POST - MUNCITOR NECALIFICAT IN CONSTRUCTII

1. Denumirea compartimentului:
COMPARTIMENTUL ____________________

2. Denumirea postului:
MUNCITOR NECALIFICAT

3. Numele si prenumele salariatului:
NUME SI PRENUME SALARIAT

4. Se subordoneaza:
Sefului de santier

5. Numele sefului ierarhic:
NUME SI PRENUME SEF IERARHIC

6. Subordoneaza:
Numai daca este cazul

7. Drept de semnatura:
Intern:
Extern:

8. Relatii functionale:

-daca este cazul

9. Pregatirea si experienta:

Cerintele postului:
Studii necesare:______________________.
Aptitudini si deprinderi necesare:
apt fizic,
sa aveti indemanare.

10. Autoritate si libertate organizatorica:

Daca este cazul

11. Responsabilitati si sarcini:

-sa incarce
-sa descarce sau sa stocheze materiale de constructie si produse,
-sa pregatesca materialul solicitate in utilizarea procesului tehnologic
-sa le amestece in recipienti
-sa le intinda, sa le taie
-sa sorteze materialul rezultat din demolari
-sa ajute in cadrul echipei deservirea diferitelor masini si echipamente
Lucreaza in general pe santiere unde sunt conditi de vreme schimbatoere , se lucreaza la inaltime , in mediu cu praf si in contact cu materiale de constructie care pot contine substante chimice ,etc.

12. Sanctiuni pentru nerespectarea fisei postului sau a anexelor acestora:

Daca este cazul

13. Semnaturi:

14. Data semnarii:

FISA DE POST CAMERISTA

1. Denumirea compartimentului:

2. Denumirea postului:
Camerista

3. Numele si prenumele salariatului:
NUME SI PRENUME SALARIAT

4. Se subordoneaza:

5. Numele sefului ierarhic:
NUME SI PRENUME SEF IERARHIC

6. Subordoneaza:
Numai daca este cazul

7. Drept de semnatura:
Intern:
Extern:

8. Relatii functionale:

9. Pregatirea si experienta:
Studii necesare: scoala elementara

10. Autoritate si libertate organizatorica:

Daca este cazul

11. Responsabilitati si sarcini:
Munca unei cameriste este aceea de a avea grija si de a pune la dispozitie tot ceea ce este necesar pentru camerele de hotel si in alte zone din hotel, destinate oaspetilor.
Sarcini:
-sa curete camerele, holurile si alte incaperi, manual sau folosind echipament de curatenie;
-sa curete si sa dezinfecteze baile;
-sa schimbe asternuturile in camere;
-sa schimbe sapunuri, sampoane, geluri de dus, prosoape, precum si alte produse necesare;
-sa furnizeze mancare si bauturi incluse in serviciile hotelului;
-sa faca alte eventuale servicii oferite de hotel oaspetilor.
Responsabilitatile postului:
In raport cu aparatura si materialele utilizate: aspiratoare, maturi mecanice, stergatoare de praf, prosoape, detergenti etc.

12. Sanctiuni pentru nerespectarea fisei postului sau a anexelor acestora:

Daca este cazul

13. Semnaturi:

14. Data semnarii:

Pe aceste modele puteti construi fisa postului pt. muncitor necalificat in agricultura, tinand cont ca muncitorii necalificati, in agricultura realizeaza lucrari simple cum sunt: saparea, greblarea, incarcarea si descarcarea produselor; strangerea fanului in capite; stropirea si plivirea; culegerea fructelor, recoltarea legumelor si altor produse; hranirea, adaparea, tesalarea animalelor, curatarea grajdurilor si curtilor fermelor (conform COR).
In privinta ''omului de intretinere la hotel'', care probabil trebuie sa fie si electrician, si lacatus, si instalator sau ce s-o mai gasi de facut, trebuie sa fiti mai specific :)