avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Venit calculat pentru pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Venit calculat pentru pensia alimentara

Buna ziua,

am o nelamurire cu privire la venitul luat in calcul pentru plata pensiei alimentare. Am inteles ca procentul este de 25% din venit(pentru un copil) dar intrebarea mea e urmatoarea: in cazul in care salariul tatalui include (pe langa salariul de incadrare) anumite sporuri temporare( prime, sporuri, salariu de merit pt. o perioada limitata, etc.) care venit se va lua in calcul? Salariul net fara sporuri sau salariul net cu sporurile amintite?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:56, 11 Iunie 2008
salariul net,fara sporuri,fara nimic.fostul meu sot castiga 1500 ron + sporuri,dar pe cartea de munca are minim pe economie,iar de aici am pensia alimentara 100
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare: nu stiti cumva in baza carei legi se face respectiva calculatie?

Va multumesc.
Nu este o lege care sa spuna clar, la obiect... ea se interpreteaza juridic si se ajunge la concluzia asta...
Se stabileste pana la 25% din veniturile cu caracter permanent conform Codului familiei.
Pana la inseamna ca poate fi si de 10%. Nu luati acesti 25% ca procent exact, el e maximul.

In functie de modul cum este construit salariul si dupa cum se solicita de catre instanta sau de avocatul dv., sporurile sau macar parte din ele pot intra in acest calcul.
Actiunea(cererea)de partaj bunuri comune dobandite in timpul casatoriei este o actiune neevaluabila in bani?

:offtopic: Sunteti pe langa subiect, aici vorbim despre pensie de intretinere.
Ultima modificare: Marți, 10 Iunie 2008
Liliana Gradinaru, Avocat
KARINA73 a scris:

Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare: nu stiti cumva in baza carei legi se face respectiva calculatie?

Va multumesc.


Art.94 alin.3 din Codul familiei prevede : Când întreţinerea este datorată de părinte sau de cel care înfiază, ea se stabileşte până la o pătrime din câştigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii şi o jumătate pentru trei sau mai mulţi copii.


Alte discuții în legătură

Pensia alimentara pentru cadrele militare alliende alliende Buna ziua, Fostul meu sot este cadru militar. De curand am facut o cerere de recalculare a pensiei alimentare-dupa 3 ani de la divort. Fostul a refuzat cota ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere Edwinn Edwinn Buna, As vrea sa ma ajutati cu clarificarea urmatoarei situatii: am o hotarare judecatoreasca de majorare de pensie in care s-a stabilit un cuantum de 25% ... (vezi toată discuția)
Baza legala de stabilire a procentului pensiei alimentare Tinuca Tinuca Care este baza legala de stabilire a procentului pensiei alimentare , care sunt veniturile care se iau in calcul la stabilirea procentului? (vezi toată discuția)