Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nulitatea absoluta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nulitatea absoluta

buna ziua; Concedierea dispusa cu nerespectarea procedurii prevazute de lege este lovita de nulitate absoluta. In acest caz nulitatea este neprescriptibila ? Multumesc.
decizia de incetarea raportului de munca se contesta in termen de 30 de zile de la data comunicarii(luarii la cunostinta). Nulitatea absoluta/relativa se constata de conditiile contestarii acesteia de catre instanta de judecata. Cu atat mai mult cu cat este emisa cu incalcarea procedurii legale , veti avea sanse de castig.
Exceptiile privind nulitatea se solutioneaza cu intietate, fara a intra pe fondul cauzei
nicxon a scris:

buna ziua; Concedierea dispusa cu nerespectarea procedurii prevazute de lege este lovita de nulitate absoluta. In acest caz nulitatea este neprescriptibila ? Multumesc.

Nulitatea in acest caz este prescriptibila.