Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ROI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ROI

As avea si eu nevoie de un regulamet de ordine interioara varianta actualizata 2011 am inteles ca s-a modificat dar nu gasesc varioanta actualizata.
cornelia_plugaru a scris:

As avea si eu nevoie de un regulamet de ordine interioara varianta actualizata 2011 am inteles ca s-a modificat dar nu gasesc varioanta actualizata.

Potrivit noilor modificari aduse Codului Muncii , art. 258 are urmatorul continut:
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.