avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ROI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ROI

As avea si eu nevoie de un regulamet de ordine interioara varianta actualizata 2011 am inteles ca s-a modificat dar nu gasesc varioanta actualizata.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:08, 1 Aprilie 2011
cornelia_plugaru a scris:

As avea si eu nevoie de un regulamet de ordine interioara varianta actualizata 2011 am inteles ca s-a modificat dar nu gasesc varioanta actualizata.


Potrivit noilor modificari aduse Codului Muncii , art. 258 are urmatorul continut:
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regulament intern RACF RACF ce modificari trebuiesc aduse regulamentului intern a unei societati conform noului cod al muncii? (vezi toată discuția)
Regulament de ordine interioara 2011 potarniche gabriela potarniche gabriela CE APARE IN PLUS LA ROI DUPA NOUL CD AL MUNCII? MULTUMESC! CRISTINA#-o (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa contina regulamentul inern alealex alealex regulamentul intern trebuie sa contina si dispozitii privitoare la anticoruptie? (vezi toată discuția)