avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit casa de vacanta amortizare contabila si fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

casa de vacanta amortizare contabila si fiscala

am o casa de vacanta contruita in regie proprie dar nu stiu regimul amortizarii.
in codul fiscal am vazut ca ""casele de protocol nu sunt amortizabile", dar cladirea are si ea o durata de viata
.
ar trebui sa amortizez contabil
, dar fiscal aceasta amortizare sa nu fie deductibila, sau sa nu o amortizez deloc?
Cel mai recent răspuns: georgi24ro , utilizator 13:33, 7 Aprilie 2011
cui apartine casa de vacanta ?
e pe "persoana fizica "?
:)
este pe persoana juridica
si obtineti venituri ? adica aveti activitate de turism ? pensiune etc ?
nu obtinem venituri din turism.
eu stiu ca dpdv fiscal casa de vacanta nu este amortizabila
dar eu intrebam daca o amortizez contabil si apoi aceasta amortizare o consider nedeductibila la calculul impozitului pe profit, sau nu o amortizez nici macar contabil?
ok, am inteles acum
Am pus acele intrebari suplimentare pentru ca imi erau necesare raspunsurile iar dvs poate va sunt de ajutor intrebarile :)

Temei legal :
1. Dpdv contabil :
omef 3055
8.2.3.Imobilizări corporale
8.2.3.1.Recunoaşterea imobilizărilor corporale
92.Imobilizările corporale reprezintă active care:
a)sunt deţinute de o entitate pentru a fi utilizate în producţia de bunuri sau prestarea de servicii, pentru a fi închiriate terţilor sau pentru a fi folosite în scopuri administrative; şi
b)sunt utilizate pe parcursul unei perioade mai mari de un an.

Ar trebui sa puteti demonstra folosirea in scop administrativ .
Presupunem ca aceasta conditie este indeplinita ( celelalte doua nu sunt indeplinite, dupa cum ati raspuns mai sus )
Daca este asa, atunci activul poate fi amortizat dpdv contabil
Daca insa niciuna din conditiile de recunoastere nu sunt indeplinite este discutabila trecerea pe costuri a acelui activ si adata cu asta si exercitarea (eventual ) a dreptului de deducere a tva .

Peste prevederea contabila , aplicam prevedrea fiscala :
(2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:

a) este deţinut şi utilizat în producţia, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terţilor sau în scopuri administrative;

b) are o valoare fiscală mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului;

c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.

(4) Nu reprezintă active amortizabile:
g) casele de odihnă proprii, locuinţele de protocol, navele, aeronavele, vasele de croazieră, altele decât cele utilizate în scopul realizării veniturilor.

Asadar , daca nu exista posibilitatea justificarii scopului administrativ atunci amortizarea este nedeductibila fiscal dar este de asemenea incomoda plasarea activului in categoria locuintelor de protocol pentru riscul reconsiderarii costurilor , cum spuneam mai sus .


Ultima modificare: Joi, 7 Aprilie 2011
Magda Staicu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Societate cu activitate suspendata AMANDINA AMANDINA [b]Caz[/b]: o societate cu activitate suspendata pe 3 ani, suspendarea inregistrata la Registrul Comertului. [b]Intrebari[/b]: pe perioada suspendarii se ... (vezi toată discuția)
Transformare unui spatiu fany62 fany62 Schimbarea destinatiei unui spatiu din hala de productie in spatiu comercial cu compartimentarile aferente poate fi catalogat drept reparatii curente ? In ce ... (vezi toată discuția)
Banda de alergare poate fi mijloc fix ? marius.m marius.m Vreau sa cumpar pe firma o banda de alergare care va sta la birou cu scopul de a-mi mentine forma fizica. Este posibil sa o trec ca mjloc fix si in ce ... (vezi toată discuția)