avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit casa de vacanta amortizare contabila si fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

casa de vacanta amortizare contabila si fiscala

am o casa de vacanta contruita in regie proprie dar nu stiu regimul amortizarii.
in codul fiscal am vazut ca ""casele de protocol nu sunt amortizabile", dar cladirea are si ea o durata de viata
.
ar trebui sa amortizez contabil
, dar fiscal aceasta amortizare sa nu fie deductibila, sau sa nu o amortizez deloc?
Cel mai recent răspuns: georgi24ro , utilizator 13:33, 7 Aprilie 2011
reconsiderarea costurilor privind constructia (pentru ca a fost in regie proprie), nu cred ca se pune problema, deoarece atunci cand a fost construita , in momentul in care aveam cheltuieli de materiale,manopera si utilaje concomitent cream venituri 231 la 722 cu aceeasi valoare.
intr-adevar acolo unde am casa de vacanta, mai am si alte locuinte de serviciu, dar la acestea din urma fortez nota deoarece am ceva contracte in derulare in zona si pot sa justific utilizarea ca si locuinte de serviciu.
dar casa de vacanta nu stiu cum pot sa demonstrez ca o folosesc in scopuri administrative.
din punct de vedere contabil as amortiza si nu as deduce cheltuiala,
de aceea va cer parerea, pentru ca vad ca sunteti prompta si cunoasteti mai multe decat mine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate cu activitate suspendata AMANDINA AMANDINA [b]Caz[/b]: o societate cu activitate suspendata pe 3 ani, suspendarea inregistrata la Registrul Comertului. [b]Intrebari[/b]: pe perioada suspendarii se ... (vezi toată discuția)
Transformare unui spatiu fany62 fany62 Schimbarea destinatiei unui spatiu din hala de productie in spatiu comercial cu compartimentarile aferente poate fi catalogat drept reparatii curente ? In ce ... (vezi toată discuția)
Banda de alergare poate fi mijloc fix ? marius.m marius.m Vreau sa cumpar pe firma o banda de alergare care va sta la birou cu scopul de a-mi mentine forma fizica. Este posibil sa o trec ca mjloc fix si in ce ... (vezi toată discuția)