Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit casa de vacanta amortizare contabila si fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

casa de vacanta amortizare contabila si fiscala

am o casa de vacanta contruita in regie proprie dar nu stiu regimul amortizarii.
in codul fiscal am vazut ca ""casele de protocol nu sunt amortizabile", dar cladirea are si ea o durata de viata
.
ar trebui sa amortizez contabil
, dar fiscal aceasta amortizare sa nu fie deductibila, sau sa nu o amortizez deloc?
reconsiderarea costurilor privind constructia (pentru ca a fost in regie proprie), nu cred ca se pune problema, deoarece atunci cand a fost construita , in momentul in care aveam cheltuieli de materiale,manopera si utilaje concomitent cream venituri 231 la 722 cu aceeasi valoare.
intr-adevar acolo unde am casa de vacanta, mai am si alte locuinte de serviciu, dar la acestea din urma fortez nota deoarece am ceva contracte in derulare in zona si pot sa justific utilizarea ca si locuinte de serviciu.
dar casa de vacanta nu stiu cum pot sa demonstrez ca o folosesc in scopuri administrative.
din punct de vedere contabil as amortiza si nu as deduce cheltuiala,
de aceea va cer parerea, pentru ca vad ca sunteti prompta si cunoasteti mai multe decat mine.