Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Dizolvare societate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Dizolvare societate

Va rog sa-mi spuneti daca o societate care nu are datorii la buget se poate dizolva fara control fiscal( doar cu certificatul de la Finante precum aceasta nu are datorii) si ce se intampla cu mijloacele fixe(spatiu) existent in societate.Acesta va trece in posesia actionarului odata cu hotararea judecatoreasca de dizolvare?Actionarul ca persoana fizica implica vreo obligatie ?
Va multumesc
pentru dizolvare/lichidare este nevoie doar de certificatul emis de organul fiscal competent din care să rezulte că societatea nu are datorii la bugetul de stat şi la contribuţiile sociale (original). prin hotararea aga/decizia asociatului unic se stabileste efectuarea concomitenta a dizolvarii si lichidarii societatii prin acordul unanim al asociatilor de impartire a activelor ramase, dupa plata creditorilor.
pentru ca bunurile sa treaca in patrimoniul actionarului trebuie sa se faca lichidarea societatii,prin instanta

ce se intampla cu mijloacele fixe(spatiu) existent in societate.Acesta va trece in posesia actionarului odata cu hotararea judecatoreasca de dizolvare?

activele societatii trec in posesia asociatilor dupa radierea soc de la ORC !!