Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Un politist poate sa se angajeze instructor auto?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Un politist poate sa se angajeze instructor auto?

POATE SA LUCREZE UN POLITIST RUTIER CA INSTRUCTOR AUTO CU JUMATATE DE NORMA
diana1sefa a scris:

de ce nu?

Pentru ca ii cam este interzis cf L 360/2002 să deţină orice altă funcţie publică sau privată pentru care este retribuit, cu excepţia funcţiilor didactice din cadrul instituţiilor de învăţământ, a activităţilor de cercetare ştiinţifică şi creaţie literar-artistică
instructorul auto nu este profesor ? el te invata sa conduci cum alt profesor te invata sa dansezi?
Legea 360/2002

ART. 45
(1) Poliţistului îi este interzis:
a) să facă parte din partide, formaţiuni sau organizaţii politice ori să desfăşoare propagandă în favoarea acestora;
b) să exprime opinii sau preferinţe politice la locul de muncă sau în public;
c) să candideze pentru autorităţile administraţiei publice locale, Parlamentul României şi pentru funcţia de Preşedinte al României;
d) să exprime în public opinii contrare intereselor României;
e) să declare sau să participe la greve, precum şi la mitinguri, demonstraţii, procesiuni sau orice alte întruniri cu caracter politic;
f) să adere la secte, organizaţii religioase sau la alte organizaţii interzise de lege;
g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activităţi de comerţ ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăţi comerciale, cu excepţia calităţii de acţionar;
h) să exercite activităţi cu scop lucrativ de natură să lezeze onoarea şi demnitatea poliţistului sau a instituţiei din care face parte;
i) să deţină orice altă funcţie publică sau privată pentru care este retribuit, cu excepţia funcţiilor didactice din cadrul instituţiilor de învăţământ, a activităţilor de cercetare ştiinţifică şi creaţie literar-artistică.

Comentariu:
Profesorul este persoana angajata in cardul unei unitati de invatamant conform pregatirii sale intr-o unitate ce respecta conditiile specificate in legea educatiei.
Dumneavoastra asimilati titulatura de "profesor" descrisa anterior cu un contract de colaborare in nume propriu sau angajarea propriu-zisa a dumneavoastra in cadrul unei societati comerciale care are ca obiect de activitate o scoala de soferi. Nu confundati notiunile sunt total diferite.