avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetean moldovean
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetean moldovean

Buna ziua,
Pot sa angajez un cetatean moldovean care are carte de rezidenta pentru membrii de familie? Cartea de rezidenta are valabilitate 5 ani.
Daca pot fara permis de munca , ce acte am nevoie pentru angajare.
Trebuie sa fie recunoscute diploma de studii de ministerul invatamantului?
Si cum o sa il trec in revisal?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:47, 12 Aprilie 2011
Da, poate fi angajat un cetatean non-UE care poseda carte de rezidenta fara a mai fi nevoie de autorizatie de munca.
La angajare ii solicitati aceleasi acte ca si pentru un cetatean roman.

Pentru adaugarea unui salariat, se foloseste optiunea Adauga Salariat Nou, situata in partea stanga a ferestrei imediat sub denumirea angajatorului. Dand click pe aceasta optiune se deschide fereastra de Introducere Informatii Salariat Nou.
Detalii gasiti aici
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare salariat in revisal- cetatean moldovean anca.d anca.d Buna ziua! Am o problema legata de inregistrarea in REVISAL a unui angajat cu cetatenie moldoveana. Acesta intra in categoria \"altele\" la cetatenie, drept ... (vezi toată discuția)
Transmitere online noul revisal mirelanicola.72 mirelanicola.72 va rog sa-mi spuneti daca noua varianta de revisal are optiunea de a genera doar ultimele datele introduse (in cazul adaugarii unui nou salariat, implicit un ... (vezi toată discuția)
Acte de studii completare in revisal anamariagroza anamariagroza in conditiile in care un angajat, pe parcursul angajarii pe un post din domeniul de activitate X pt care are studii superioare de specialitate, obtine diploma ... (vezi toată discuția)