Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetean moldovean
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetean moldovean

Buna ziua,
Pot sa angajez un cetatean moldovean care are carte de rezidenta pentru membrii de familie? Cartea de rezidenta are valabilitate 5 ani.
Daca pot fara permis de munca , ce acte am nevoie pentru angajare.
Trebuie sa fie recunoscute diploma de studii de ministerul invatamantului?
Si cum o sa il trec in revisal?
Multumesc.
Da, poate fi angajat un cetatean non-UE care poseda carte de rezidenta fara a mai fi nevoie de autorizatie de munca.
La angajare ii solicitati aceleasi acte ca si pentru un cetatean roman.

Pentru adaugarea unui salariat, se foloseste optiunea Adauga Salariat Nou, situata in partea stanga a ferestrei imediat sub denumirea angajatorului. Dand click pe aceasta optiune se deschide fereastra de Introducere Informatii Salariat Nou.
Detalii gasiti aici
[ link extern ]