Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere mame
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere mame

Buna ziua.
In situatia in care am o salariata in CIC iar la sf. lunii se implinesc cei 2 ani ii pot inceta activitatea sau sunt obligata sa o mentin in cele 6 luni de protectie sociala? Daca s-a modificat cumva legea in sensul ca pot sa ii incetez raportul de munca imediat dupa implinirea celor 2 ani de CIC am rugamintea sa imi indicati conform carui articol pot efectua incetarea activitatii. Multumesc
stefan_72 a scris:

Buna ziua.
In situatia in care am o salariata in CIC iar la sf. lunii se implinesc cei 2 ani ii pot inceta activitatea sau sunt obligata sa o mentin in cele 6 luni de protectie sociala? Daca s-a modificat cumva legea in sensul ca pot sa ii incetez raportul de munca imediat dupa implinirea celor 2 ani de CIC am rugamintea sa imi indicati conform carui articol pot efectua incetarea activitatii. Multumesc

Nu va interzice si nici nu va interzicea nimeni nici acum nici inainte sa incetati raportul de munca unei angajate/angajat dupa terminarea CIC.
Problema este ca trebuie sa o faceti legal.
In acest caz legal inseamna cu desfiintarea postului pentru motive serioase si pe care trebuie sa le dovediti..
Codul muncii
"Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.

(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.
rosu gheorghe, utilizator
stefan_72 a scris:

Buna ziua.
In situatia in care am o salariata in CIC iar la sf. lunii se implinesc cei 2 ani ii pot inceta activitatea sau sunt obligata sa o mentin in cele 6 luni de protectie sociala? Daca s-a modificat cumva legea in sensul ca pot sa ii incetez raportul de munca imediat dupa implinirea celor 2 ani de CIC am rugamintea sa imi indicati conform carui articol pot efectua incetarea activitatii. Multumesc

Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
spunetimi va rog in cazul in care nu sunt motive serioase pentru desfiintarea postului este legala incetarea raportului de munca al salariatei dupa terminarea CIC? Unde pot gasi informati vizavi de aceasta situatie. Ce articol din Codul Muncii se refera la obligatiile angajatului si ale angajatorului dupa ce o persoana termina perioada CIC?
Concediere, a unei femei, mamă pe deasupra, într-o ţară cu un cod al muncii socialist? Sper că nu vă imaginaţi că faceţi ce doriţi în firma dumneavoastră! Ar fi amuzant dacă n-ar fi trist, din păcate astea-s legile.

Faptul că există cărţi cu CD care tratează exclusiv subiectul ăsta ar trebui să vă dea de gândit şi s-o lăsaţi baltă: [ link extern ] .

La detalii scrie aşa:

* Un angajat lipseste nemotivat de trei saptamani. Angajatorul nu are nicio veste de la el. Decide sa il concedieze.
* Un angajat se afla la originea unor scurgeri de informatii confidentiale catre o firma concurenta, condusa de o ruda apropiata de-a sa. Angajatorul decide sa il concedieze.
* Un angajat vine beat la serviciu 4 zile din 5. Discutiile cu el nu au niciun efect, ba mai mult chiar, angajatul devine violent. Angajatorul decide sa il concedieze.

Ce au in comun angajatorii de mai sus? Simplu, toti trei...

1) au fost dati in judecata de catre fostii angajati;
2) au pierdut procesul;
3) au fost obligati sa plateasca despagubiri si cheltuieli de judecata;
4) au fost obligati sa-i reprimeasca la lucru pe cei pe care-i concediasera.
Si totul dintr-un motiv aparent minor: nu au respectat intocmai procedura legala de concediere

Cu atât mai puţin aveţi dumneavoastră şanse să o concediaţi „de florile mărului”. Eu sunt de partea dumneavoastră, dar legile nu.
kvwouwer, utilizator
stefan_72 a scris:

spunetimi va rog in cazul in care nu sunt motive serioase pentru desfiintarea postului este legala incetarea raportului de munca al salariatei dupa terminarea CIC? Unde pot gasi informati vizavi de aceasta situatie. Ce articol din Codul Muncii se refera la obligatiile angajatului si ale angajatorului dupa ce o persoana termina perioada CIC?

Codul Muncii nu reglementeaza asa ceva .. insa art.10 alin.7 din legea nr.202/2002, prevede ca, la incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Dupa revenirea din CCC, angajatorul poate dispune concedierea salariatului dar numai cu respectarea prevederilor legale.