avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit pe abonament cfr pentru elev, fiu angajat cfr ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit pe abonament cfr pentru elev, fiu angajat cfr marfa

Sunt angajat al SNTFM SA.Conform art.89 din contractul colectiv de muncaal anului 2010, respectiv 2011 , copilul meu a beneficiat de abonament gratuitCFR, pe o zona km 73, tren personal si accelerat , fiind elev in orasul Cluj-Napoca .In data de 28.03.2011, am fost instiintat ca se impoziteaza abonamentul CFR, incepand cu data de 1 ianuarie 2011.La 1 aprilie, am predat abonamentul CFR.Mi s-a retinut impozit pe 3 luni retroactiv pentru acest abonament , fara a fi instiintat.Mentionez ca un abonament normal pe aceasta distanta costa 90 lei pe luna, deci pentru elevi cu 50% reducere, ar fi 45 lei lunar...impozitul care mi s-a retinut de societatea la care sunt angajat, a fost de 83 lei pe luna , in total de 249 lei..toti odata.Exista vreo lege fiscala care sa permita asemenea impozit ...ata de mare? Si sa se retina tot odata ..si asta fara sa fiu anuntat in prealabil? Va rog daca poate cineva sa-mi ofere un raspuns...Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Decontare naveta elevi maria-m maria-m un elev parcurge de la domicilui pana la scoala 26 km,abonamentul platit agentului de transport este de 210 lei conform ordonanței nr. 29 / 2013 privind ... (vezi toată discuția)
Plata abonamente elevi asachi asachi Daca avem in vedere art 84 alin 3 din Legea 1/2011 completat cu art.15 din Ordonanta 29/2013 pe care le redau mai jos: art.84 Legea 1/2011: (3) Elevilor ... (vezi toată discuția)
Decontarea navetei profesorilor ioana35 ioana35 Buna ziua! as dori sa va prezint o mica problema si dilema cu care ma confrunt. Sunt cadru didactic; fac naveta, cam 50 kilometri pana la scoala, cu masina ... (vezi toată discuția)