Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Tulburarea linistii publice conform Legii nr. 61/1991?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Tulburarea linistii publice conform Legii nr. 61/1991?

Stau intr-o zona de case .In fiecare zi o persoana plimba un caine intre orele 22- 23 pe strada si in felul acesta intarata toti cainii de la restul de casa iar acest lucru in linistea specifica acelor ore creaza o zarva incredibila .
Intrebare : Se poate considera aceasta Tulburarea linistii publice ?
Pot sa apelez undeva sa ii fac o reclamatie sau trebuie sa ma duc direct la el sa ii bag cainele undeva ?
PS: mentionez ca nu sunt absurd .poate sa isi plimbe cainele dar sa o faca la ore civilizate .
poate la ora aia ajunge omul acasa. incercati o discutie amiabila, poate il convingeti sa-l plimbe pe alta strada, altfel nu are cine, ce sa-i faca
Da, se poate considera t.l.p. mai ales ca se petrece dupa ora 2200.
Solutionarea pe cale amiabila a problemelor este cea mai recomandabila intre oameni maturi.
Desi poate fi considerata ca tulburare a linistii publice,nu are rost sa discutam despre"hipersensibilitati",mai ales ca aceasta plimbare nu cred ca dureaza ore intregi.
Dacă nu a-ţi discutat cu persoana în cauză - e timpul să o facă cineva! Dacă încercarea a fost făcută , iar persoana nu a receptat mesajul - da problema poate fi considerată tulburarea liniştii publice conf. Legii nr. 61/1991- actualizată sau conform hotărârilor de consiliu local - puteţi depune o plângere scrisă primarului localităţii dumneavostră.
@"StanNadiAlfred"
Intrebarea care se pune este:
Care ar fi competenta primarului in aceasta situatie si ce ar trebui sa intreprinda el in virtutea acestei"competente" ?