Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

daca in urma casatorie am facut un credit din care am cumparat o masina la partaj ce sanse am sa raman cu masina daca eu am platit in proportie de 95% ratele pana acum?creditul este pe numele meu iar masina la mfel.mentionez ca acest credit este defapt de nevoi personale nu de leasing,ea cere k si masina si creditul sa ramana la ea.nuu trebuie sa ma despagubeasca in cazull in care eu renunt la ele?
Reprezinta bun comun dobandit in timpul casatoriei.
Solutie? - Recomand achitarea integrala, de comun acord, si apoi divizarea in doua parti egale a sumei obtinute altfel instanta va pune sechestru pe masina pana cand se va ajunge la o hotarare in ce priveste partajul.
si creditul si masina sunt pe numele meu iar eu din castigurile mele am platit ratele,asta nu se considera un avantaj in procesul de divort?