avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Drepturi castigate prin hotarari judecatoresti ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Drepturi castigate prin hotarari judecatoresti definitive si executorii

Prin sentinta nr.731/26.11.2008 am obtinut unele drepturi salariale provenite din suplimetul postului si suplimentul conform treptei de salarizare conform Legii nr. 188/1999 R. Am primit o parte din aceste drepturi, ramanand sa primesc o suma bruta de 28491 lei.
Precizez ca nu mai am calitatea de angajat/functionar public al institutiei respective(Primaria Corabia, jud. Olt) inca de la 01 noiembrie 2008.
Fiind intr-o situatie deeosebit de grava privind sanatatea si intro situatie financiara la fel de grava/precara, am solicitat in scris restituirea sumei prin cererea nr. 3923/09.03.2011, la care am primit un raspuns negativ.
As dori sa stiu daca am vreo sansa sa intru in posesia sumei respective, inainte de a fi prea tarziu si daca da, care este calea de urmat.
Cu stima si consideratie !
Cel mai recent răspuns: ylys , utilizator 19:01, 20 Aprilie 2011
Depinde de cum este formulat dispozitivul hotararii, plata integrala dintr-o data, esalonata, conditionata, etc.
Daca e o hotarare definitiva , puteti apela la un executor judecatoresc si/sau daca este vorba de neexecutarea unei hotarari judecatoresti privind plata unor restante salariale,in termen de 15 zile de la cerere, puteti face plangere penala in maxim 2 luni.
Aveti grija ca hotararea este data in 2008 si aveti un termen de prescriptie.
OG 71/2009 spune ca plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2010 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2011 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.

Probabil din acest motiv ati primit doar o parte din bani.
Intrebati la contabilitate.

Atata vreme cat aceasta Ordonanta este in vigoare aveti sanse mici sa ii primiti aticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 18/2010 kormi kormi Buna ziua! Prin OUG. 18/2010, privind executarea hotararilor judecatoresti avand ca obiect drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului ... (vezi toată discuția)
Oug 71/2009 - drepturi salariale obtinute in instanta Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! OUG 71/2009 reglementeaza drepturile salariale obtinute prin hotariri judecatoresti definitive in cursul anului 2009!! Dar cele din 2010???? NU ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale castigate in instanta devenite executorii in noiembrie 2009 frr_luminita frr_luminita Buna ziua! In noiembrie 2009 am castigat in instanta prin hotarare definitiva si executorie de drept,irevocabila prin decizie civila a Curtii de Apel ... (vezi toată discuția)