Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Drepturi castigate prin hotarari judecatoresti ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Drepturi castigate prin hotarari judecatoresti definitive si executorii

Prin sentinta nr.731/26.11.2008 am obtinut unele drepturi salariale provenite din suplimetul postului si suplimentul conform treptei de salarizare conform Legii nr. 188/1999 R. Am primit o parte din aceste drepturi, ramanand sa primesc o suma bruta de 28491 lei.
Precizez ca nu mai am calitatea de angajat/functionar public al institutiei respective(Primaria Corabia, jud. Olt) inca de la 01 noiembrie 2008.
Fiind intr-o situatie deeosebit de grava privind sanatatea si intro situatie financiara la fel de grava/precara, am solicitat in scris restituirea sumei prin cererea nr. 3923/09.03.2011, la care am primit un raspuns negativ.
As dori sa stiu daca am vreo sansa sa intru in posesia sumei respective, inainte de a fi prea tarziu si daca da, care este calea de urmat.
Cu stima si consideratie !
Depinde de cum este formulat dispozitivul hotararii, plata integrala dintr-o data, esalonata, conditionata, etc.
Daca e o hotarare definitiva , puteti apela la un executor judecatoresc si/sau daca este vorba de neexecutarea unei hotarari judecatoresti privind plata unor restante salariale,in termen de 15 zile de la cerere, puteti face plangere penala in maxim 2 luni.
Aveti grija ca hotararea este data in 2008 si aveti un termen de prescriptie.
OG 71/2009 spune ca plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2010 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2011 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.

Probabil din acest motiv ati primit doar o parte din bani.
Intrebati la contabilitate.

Atata vreme cat aceasta Ordonanta este in vigoare aveti sanse mici sa ii primiti aticipat.