Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoaterea copilului minor din tara dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoaterea copilului minor din tara dupa divort

am si eu o intrebare.sunt divortata,in urma divortului copilul a ramas la mine prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.vreau acum sa plec cu fetita in cipru la sora mea.am nevoie de semnatura tatalui sa fac pasaportul copilului
????multumiri anticipate
In acest caz, nu mai este nevoie de semnatura tatalui pentru a face pasaport copilului.
Nici pt pasaport, nici la iesirea din tara nu mai aveti nevoie de semnatura tatalui. Mergeti cu hotararea jud. def. si irevoc.
Parerea mea ca pentru pasaport nu, dar pentru a iesi din tara, declaratie din partea sotului la notar, pe care sa o traduceti .
Se poate folosi doar hotararea legalizata cu mentiunea definitiva.
TitoiuEugen a scris:

Parerea mea ca pentru pasaport nu, dar pentru a iesi din tara, declaratie din partea sotului la notar, pe care sa o traduceti .

Pentru iesirea din tara nu mai este nevoie de acordul tatalui, atata timp cat mama are hotarare judecatoreasca irevocabila prin care i s-a incredintat copilul minor. In acest sens, se exprima Legea nr.248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate.