avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Tva cosmetice comandate pe site
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Tva cosmetice comandate pe site

Buna ziua,
Am facut o comanda de cosmetice de pe un site din Hong Kong (strawberrynet.com)
Astazi am fost la posta cu punct vamal pentru a-mi ridica pachetul, am platit o taxa de inmagazinare de 2 lei, insa mi-a zis ca data viitoare sa scot factura proforma de pe net pentru a plati la acolo TVA-ul.
Valoarea produsului cosmetic ahizitionat a fost de 61 lei.
As dori sa stiu pentru viitor daca intr-adevar trebuie sa achit tva-ul la posta pentru cosmetice si cat este.
Si daca puteti sa imi spuneti care este si unde pot gasi legea respectiva.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 22:33, 16 Iulie 2008
n am mai auzit asa ceva....tva ul este inclus in pretul produsului.....in factura vanzatorului,
sunteti obligati la plata TVA-ului in Romania daca efectuati un import si actionati ca titular al importului.
Am fost in aceeasi situatie. Erau niste suplimente nutritive, si la fel mi s-a spus.

Totusi... pentru faptul ca primesti un colet din China - te numesti importator ?!?!
Intrarea in Uniunea Europeana a generat o noua abordare a tranzactiilor cu bunuri din perspectiva TVA. Notiunile de export si import vizeaza operatii efectuate in afara granitelor Comunitatii Europene.
Importul se aplica doar bunurilor, serviciile neputand fi importate. Se ridica intrebarea cine poate importa? Orice persoana poate importa bunuri, operatiunea fiind supusa TVA. Nu este relevant modul de utilizare ulterioara a bunurilor importate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evitarea taxelor vamale si a tva-ului pt importurile din china MirelaRotarescu MirelaRotarescu Buna ziua! 1. Urmarind pe forum discutia privind plata de taxe vamale si TVA pentru comenzile online provenind din China, sa inteleg ca pentru a evita orice ... (vezi toată discuția)
Cumparaturi pe ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva.... ContSters169673 ContSters169673 Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare mostra sorinapopescu sorinapopescu Buna ziua Am o problema legata de inregistrarea in contabilitate a unei achizitii de mostre din China. A fost emisa o factura proforma cu mostra in ... (vezi toată discuția)