Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... specula? daca doresc cumpararea unui produs dintr-un ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

specula? daca doresc cumpararea unui produs dintr-un hyparmarket pt a-l revinde?

contabila pe care o cunosc a spus ca operatia de cumparare dintr-un magazin altul decat en-gros,in vederea revanzarii respectivelor produse se numeste specula.dar nu inteleg de ce? atata timp cat este eliberata o factura de catre magazin.
mentionez ca detin o "ii" cu activitatea de comert prin intermediul caselor de comenzi sau internet.

Va multumesc!!!
din punct de vedere juridic eu opinez ca nu este specula.
athe a scris:

din punct de vedere juridic eu opinez ca nu este specula.

colegul meu are dreptate.. nu este specula.. schimbati contabila
la unele supermarketuri, la casa, sta scris mare ca revinderea produselor este interzisa
"în Legea nr. 12/1990, art.1, lit.g, se precizează că achiziţionarea de mărfuri sau produse în scop de revânzare de la unităţile de desfacere cu amănuntul, de alimentaţie publică, cantine, unităţi de turism şi alte unităţi similare sunt activităţi comerciale ilicite şi atrag răspunderea contravenţională sau penală."
In cazul asta e contraventie si se sanctioneaza persoana juridica cu amenda de la 6000-20000
gi-jane2, moderator
=D> @gi_jane2 , aveti dreptate . Raspunsul Dvs. este foarte corect si la obiect .

avocatPetre a scris:
colegul meu are dreptate.. nu este specula.. schimbati contabila

De ce sa schimbe contabila stimate @avocatPetre , pentru faptul ca si-a informat corect administratorul ?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal