avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... specula? daca doresc cumpararea unui produs dintr-un ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

specula? daca doresc cumpararea unui produs dintr-un hyparmarket pt a-l revinde?

contabila pe care o cunosc a spus ca operatia de cumparare dintr-un magazin altul decat en-gros,in vederea revanzarii respectivelor produse se numeste specula.dar nu inteleg de ce? atata timp cat este eliberata o factura de catre magazin.
mentionez ca detin o "ii" cu activitatea de comert prin intermediul caselor de comenzi sau internet.

Va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 01:42, 30 Aprilie 2011
din punct de vedere juridic eu opinez ca nu este specula.
athe a scris:

din punct de vedere juridic eu opinez ca nu este specula.

colegul meu are dreptate.. nu este specula.. schimbati contabila
la unele supermarketuri, la casa, sta scris mare ca revinderea produselor este interzisa
"în Legea nr. 12/1990, art.1, lit.g, se precizează că achiziţionarea de mărfuri sau produse în scop de revânzare de la unităţile de desfacere cu amănuntul, de alimentaţie publică, cantine, unităţi de turism şi alte unităţi similare sunt activităţi comerciale ilicite şi atrag răspunderea contravenţională sau penală."
In cazul asta e contraventie si se sanctioneaza persoana juridica cu amenda de la 6000-20000
Ultima modificare: Miercuri, 27 Aprilie 2011
gi-jane2, moderator
=D> @gi_jane2 , aveti dreptate . Raspunsul Dvs. este foarte corect si la obiect .

avocatPetre a scris:
colegul meu are dreptate.. nu este specula.. schimbati contabila


De ce sa schimbe contabila stimate @avocatPetre , pentru faptul ca si-a informat corect administratorul ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Aprilie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revanzarea produselor belacsaba belacsaba Buna ziua mi-am deschis un magazin mixt.intrebarea este pot sa cumper produse din hypermarketuri pentru revanzare sau numai din [EDITAT] magazine de tip ... (vezi toată discuția)
Revanzare produs fast food BARBU_I BARBU_I Buna seara, Am si o intrebare careia nu ii gasesc raspuns: un magazin poate cumpara produse fast food de la un restaurant si sa le revanda la kg in ... (vezi toată discuția)
Cumpararea pentru revanzare din supermarketuri gen cora, auchan ciprianmocanu13 ciprianmocanu13 Buna seara Va rog sa imi transmiteti daca in prezent se poate cumpara pentru revanzare produse din supermarketuri gen Cora sau Auchan. Mentionez ca detin ... (vezi toată discuția)