Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumpar teren cu casa veche
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumpar teren cu casa veche

Doresc sa cumpar un teren cu o casa veche pe el 1937 . Este o mostenire care a fost dezbatuta si proprietarul a castigat mostenirea dar trebuie sa dea o sulta.
1.Ce acte trebuie sa vad ca sa ma conving ca este atat proprietarul terenului cat si al casei ?
2 Casa sta sa cada este din paianta si nu prea mai e de facut nimic. Pentru constructie noua trebuie autorizatie de demolare sau poate sa vina cineva sa constate ca nu mai poate fi renovata si se autodemoleaza?
3 cand va fi facuta vanzarea se poate constata ca se autodemoleaza si poroprietarul sa scoataun act pt autodemolare si sa fie trecut doar terenul pe numele meu fara constructie?
4 cand voi merge la urbanism sa imi scot autorizatie de constructie pe terenul respectiv va apare si casa veche ?
Ce sa fac ? cum sa procedez

Va multumesc !
Hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care i a fost atribuit imobilul compus din teren si constructie persoanei de la care intentionati sa cumparati..La celelalte intrebari nu va pot raspunde pentru ca trebuie vazut si apreciat la fata locului de un specialist in constructii, starea acesteia.. daca este autodemolabila trebuie sa vina cineva de la directia de impozite si taxe locale sa constate acest fapt si sa dispuna scoaterea imobilului de la impozitare
Dumneavoastra cumparati imobilul teren + constructie in starea ei actuala, faceti actele de vanzare cumparare la notar si din acest moment vanzatorul iese din discutie. Restul demersurilor de renovare sau demolare si constructie pentru noua cladire le faceti dumneavoastra ca proprietar.
erikamaria a scris:

Doresc sa cumpar un teren cu o casa veche pe el 1937 . Este o mostenire care a fost dezbatuta si proprietarul a castigat mostenirea dar trebuie sa dea o sulta.
1.Ce acte trebuie sa vad ca sa ma conving ca este atat proprietarul terenului cat si al casei ?
2 Casa sta sa cada este din paianta si nu prea mai e de facut nimic. Pentru constructie noua trebuie autorizatie de demolare sau poate sa vina cineva sa constate ca nu mai poate fi renovata si se autodemoleaza?
3 cand va fi facuta vanzarea se poate constata ca se autodemoleaza si poroprietarul sa scoataun act pt autodemolare si sa fie trecut doar terenul pe numele meu fara constructie?
4 cand voi merge la urbanism sa imi scot autorizatie de constructie pe terenul respectiv va apare si casa veche ?
Ce sa fac ? cum sa procedez

Va multumesc !

Dupa ce intreprindeti demersurile legale pt.a deveni proprietar, consultati un arhitect. Va va spune ce este de facut in continuare, daca se mai poate remedia ceva la constructia actuala sau nu, si eventual, va poate recomanda o persoana indrituita sa va indrume si ajute, pas cu pas, inclusiv in obtinerea autorizatiilor necesare demersului dvs. (firma de constructii, diriginte de santier, etc.).
Poate mai e cineva pe forum care s-a intalnit cu aceasta problema as dori niste raspunsuri concrete . Ma puteti ajuta ?
Va multumesc !
actul care dovedeste ca e proprietar e sentinta judecatoreasca. pana nu plateste sulta imobilul nu va fi grevat de sarcini. pt demolarea casei vechi va trebuie autorizatie de demolare.