avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa veche cazuta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa veche cazuta

Buna ziua.Am un teren cu o casa veche pe el, care este cazuta.as vrea sa stiu daca se poate face constatarea casei respective fara o autorizatie de demolare( la primarie mi s-a spus k indiferent de stadiu imi trebuie autorizatie de demolare, dar casa s-a autodemolat singura, fiind foarte veche si nelocuita, neingrijita). As dori sa construiesc o noua casa pe terenul respectiv.va multumesc
alinasibogdan a scris:

Buna ziua.Am un teren cu o casa veche pe el, care este cazuta.as vrea sa stiu daca se poate face constatarea casei respective fara o autorizatie de demolare( la primarie mi s-a spus k indiferent de stadiu imi trebuie autorizatie de demolare, dar casa s-a autodemolat singura, fiind foarte veche si nelocuita, neingrijita). As dori sa construiesc o noua casa pe terenul respectiv.va multumesc


nu ma poate ajuta nimeni ?
Mergeti cu incredere la primarie ,la biroul urbanism si acolo solicitati intocmirea unui proces -verbal de casare a vechii locuinte care s-a degradat (a pierit) datorita vechimii si uzurii in timp.Puteti ,la nevoie, sa faceti constatarea la fata locului inpreuna cu functionarii primariei.Dupa intocmirea pv. si achitarea inpozitului pe perioada respectiva ,solicitati scoaterea de pe rol a casei
Daca doriti sa construiti o locuinta noua pe terenul acela, este obligatoriu sa obtineti mai intai o autorizatie de demolare(aceasta numai in cazul in care constructia veche figureaza in cadastru si este intabulata).
Scoaterea de pe rol a imobilului prabusit nu va ajuta cu nimic in perspectiva ideii de a construi un imobil nou.
Documentatia pentru autorizatia de demolare sa cuprinda fotografii ale imobilului prabusit si un memoriu justificativ.
Atentie, daca terenul este mai mic de 150 mp, sau are o forma sau vecinatati "ciudate", cereti sfatul unui arhitect inainte de a cere autorizatia de demolare(anumite terenuri, devenite libere prin demolare, pot fi incadrate ca neconstruibile)!
De la primarie-urbanism mi s-a spus k nu se poate decat cu autorizatie de dmolare.
Casa a fost mostenita si nu avea cadastrul si intabularea facute, dar din pacate le-am facut deja , tot la indemnul celor de la primarie. Acum voi urma procedura pentru obtinerea autorizatiei de demolare, apoi pentru cea de constructie pentru o noua casa, dar mi se pare aberant sa mai treci prin arhitectzi si sa faci un proiect pentru o casa care aproape k nu mai exista, mi s-ar parea mult mai normal sa se faca constatarea...
oricum va multumesc pentru raspunsuri
daca as demola si as face noua casa fara autorizatie ce s-ar putea intampla?

Alte discuții în legătură

Cumpar teren cu casa veche erikamaria erikamaria Doresc sa cumpar un teren cu o casa veche pe el 1937 . Este o mostenire care a fost dezbatuta si proprietarul a castigat mostenirea dar trebuie sa dea o ... (vezi toată discuția)
Cer ajutor pentru a-mi construi casa augustina alina augustina alina Buna ziua! Am un teren de 370 mp, pe care se afla o casa veche din vaiuga, cu o suprafata utile de 50 mp. casa apare in cf. Anul trecut ea s-a autodemolat ... (vezi toată discuția)
Teren si casa de vanzare ContSters472229 ContSters472229 buna ziua parintii vor sa-mi dea cu contract de vanzare cumparare un teren cu casa batraneasca dobandita de la sora mamei cu contract de vanzare cumparare in ... (vezi toată discuția)