Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Beneficii in inchisoare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Beneficii in inchisoare

Buna ziua! As avea si eu o intrebare in legatura cu problema unui prieten. Acesta a fost condamnat initial la 5 ani de inchisoare pentru falsificare de moneda europeana, punere in circulatie si inselaciune. In urma apelului pe care l-a facut, a ramas cu 3 ani de inchisoare, pedepesele pt falsificare si punere in circulatie s-au contopit ramanand doar cu cea pt inselaciune. Poate avea vreun beneficiu in inchisoare in conditiile in care el si-a terminat studiile superioare pe durata procesului si este la prima abatere? Va multumesc!
Poate incerca o cerere de liberare conditionata , dupa executarea unei fractiuni de 2/3 din pedeapsa , in conditiile in care a prestat munca si a dat dovezi temeinice de indreptare, adica a demonstrat ca este pe cale cea buna privind reintegrarea sa sociala.Cred ca deja s-a tinut cont la individualizarea judiciara a pedepsei , ca si circumstanta atenuanta, de faptul ca inculpatul si-a finalizat studiile.
Potentiale beneficii in cadrul penitenciarului ar fi, de pilda, ca in functie de pregatirea profesioanala a condamnatului sa i se incredinteze si sa exercite anumite insarcinari potrivite cu pregatirea lui.
Mai poate beneficia de recompensele si beneficiile care se acorda oricarui detinut ca urmare a unei atitudini corecte si a respectarii regulamentului locului de detentiue.
Mai poate beneficia , in conditiile regulamentului, de anumite facilitati sau atributii/respomsabilitati in interiorul locului de detentie , in cadrul programului de reeducare
deja daca si-a terminat studiile in timp ce era in penitenciar a beneficiat de ce i se /putea acorda conform legii 275/2006 .
si-a terminat studiile in timpul procesului...dar nu era in penitenciar.
Daca are comportare corespunzatoare , in virtutea legii nr.275/2006 , modificata , va beneficia de toate facilitatile regulamentului , in functie si de aprecierile conducerii locului de detentie