Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme constructie acoperis casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme constructie acoperis casa scarii

Buna ziua,
locuiesc la bloc, la etajul 1/4 si am o problema cu seful de scara care a decis sa faca un acopris deasupra casei scarii,acesta fiind sub geamul camerei mele cu care nu sunt de acord nici eu nici altii locatari ai blocului. Dansul spune ca exista o lista, care nu vrea sa mi-o arate, din care rezulta ca au semnat mai mult de 11 persoane pentru aceasta constructie.
Intrebarea mea este daca are voie sa faca acest lucru, de fapt deja l-a facut,fara autorizatie de constructie de la primarie sau proiect???
Si ce mai pot face in cazul acesta sau cui ma pot adresa pentru o plangere???
Si daca este legal sa puna aceasta constructie din cadru metalic si plexid sub geamul camerei mele???, fiind proprietar al acestui apartament.
Va multumesc pentru raspuns si va doresc o zi buna!!!
Duceti-va la primaria de care apartineti si intrebati daca are autorizatie de constructie, fie la urbanism fie la disciplina in constructii. Cel mai bine ar fi sa faceti ceva scris, depuneti si la registratura si luati si numar pe exemplarul d-voastra.
Cred ca nu v-ati exprimat bine....cum adica acoperis la casa scarii sub geamul dv.?
Acoperis deasupra casei scarilor este un acoperis facut pe terasa numai pe portiunea care ar acoperi spatiul unde este pozitionata scara.

Vreti cumva sa spuneti ca vrea un acoperis deasupra intrarii in scara?
elga50, moderator
Ramona19 a scris:

locuiesc la bloc, la etajul 1/4 si am o problema cu seful de scara care a decis sa faca un acopris deasupra casei scarii,acesta fiind sub geamul camerei mele cu care nu sunt de acord nici eu nici altii locatari ai blocului.
Intrebarea mea este daca are voie sa faca acest lucru, de fapt deja l-a facut,fara autorizatie de constructie de la primarie sau proiect???
Si ce mai pot face in cazul acesta sau cui ma pot adresa pentru o plangere???
Si daca este legal sa puna aceasta constructie din cadru metalic si plexid sub geamul camerei mele???

1-Din expunerea dvs ,rezulta ca seful de scara a executat acoperis deasupra accesului in scara
Dvs sustineti ca acoperisul este "sub geamul camerei mele";afirmatia dvs conduce la ideea ca imobilul dvs are o compartimentare atipica,daca precizati ca geamul dvs este sub acoperisul realizat la nivelul casei scarii rezulta ca dvs locuiti la subsol
2-Pentru lmurirea cadrului de executare acoperire cale de acces,in calitatea de proprietar in temeiul art 10 din L nr 230/2007 si art 12 A c) din HG nr 1588/2007 aveti dreptul sa solicitati presedintelui sa va prezinte documentele -daca exista in baza carora s-a realizat acoperisul
3-Daca nu primiti raspuns de la presedintele de asociatie,aveti dreptul sa sesizati oficial Directia corp Control din primarie si Inspectoratul de Stat in Constructii
Pentru ca si noi ne-am propus sa construim asemenea ”acoperisuri”, am inteles destul de bine despre ce este vorba.
La noi in asociatie blocurile au o vechime de aproape 40 ani astfel incat copertinele din fata casei scarii (intrarea in bloc) sunt foarte degradate, cu tot efortul depus de proprietari care le-au izolat in mod repetat cu carton, bitum, ciment, etc. La un moment dat la alte blocuri din cartier niste oameni gospodari, cu grija pentru blocul lor au venit cu ideea acoperirii acestor mici copertine, au confectionat un schelet din lemn (sau metalic) peste care au pus tabla speciala pentru acoperisuri, au inchis lateralele, au atasat si un jgheab pentru colectarea apei - totul cu destul de putini bani, constructie usoara, estetica si foarte practica. Noua ne-a placut ideea, am stat de vorba cu proprietarii care sunt de acord, urmand sa vedem cum obtinem si autorizatia de construire, ca altfel patim la fel cum ne-ati scris...
Ei, ce se intampla, deasupra acestei copertine se afla etajul 1 a blocului si la majoritatea acestora in dreptul acestei copertine se afla o camera cu geam, adica cum spune Ramona ”sub geamul camerei mele” ceea ce este chiar asa.
Acum problema este ca omul dvs. a facut acea constructie fara acordul majoritatii proprietarilor si mai ales fara autorizatie. Sigur ca nu este in regula acest lucru, insa pe dvs. de ce v-ar deranja atat de tare, nu este o constructie estetica, va ganditi ca pe acolo ar putea patrunde oarece infractori, va limiteaza vizibilitatea pe aleea din fata blocului ? Trebuie sa fie ceva...
Sigur, mai sus ati primit niste sfaturi pe care le puteti urma in cazul in care decideti acest lucru. Este bine ca ati tras acest semnal de alarma, pentru ca asa cum v-am spus noi am discutat cu proprietarii, dar neoficial si nu ajunge!
Se ajunge si la realizari marete dar cu ce eforturi si cu ce consecinte...
La noi.,la un imobil cu 4 scari s-a reusit anveloparea termica partiala,prin contracte private,ceea ce asigura un aspect de tabla de sah multiculorata si neplacuta la vedere
Este total neplacut la 2,3 imobile invecinate ,sa se constate niste culori stridente verde praz ,cu mov,roz,galben ,dupa cum a dorit dna de la etajul x ca sa semene cu perdelele de la balcon
Pentru copertina de deasupra caii de acces ,la 2 scari s-a realizat sistem de protectie cu aplicare de folie ondulata de carbon
Acum sa vedem ce spune primaria ca a fost sesizata pentru impunere de costuri fara forme legale referitor la plata executie copertare cale de acces