avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua,locuiesc la ultimul etaj,in 1994 impreuna cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua,locuiesc la ultimul etaj,in 1994 impreuna cu vecinii ...

buna ziua,locuiesc la ultimul etaj,in 1994 impreuna cu vecinii de la ultimul etaj,fivecare pe partea lui,am facut acoperis,intre timp sa constituit Asociatia de proprietari....etc...acoperisul la vremea respectiva a fost facut cu autorizatie de la primarie...ok,revenind la actualitate acoperisul este in stare de degradare(sar tablele si azbestul de pe el)...am sesisat administratorul si presedintele de Asociatie verbal si prin mesaje de situatia acoperisului....vad ca nu se intampla nimic.....ce ar trebui sa fac ? in caz de cade vre-o bucata de azbest pe vre-o masina....cine este bun de plata ? va multumesc si astept o parere daca sunt responsabil de ceva ,sau este in atrubutia Asociatiei de proprietari.
Cel mai recent răspuns: nikkkkku , utilizator 20:12, 12 Aprilie 2022
In primul rand, in perioada urmatoare o sa aveti AG a membrilor.
Problema aceasta a sharpantelor sau cum le mai ziceti dvs. este o chestiune foarte importanta, vorbind chiar de raspunderea materiala sau chiar penala, in caz de oarece...
Asadar, propuneti in AG, completarea ordinei de zi cu discutia privind aceste acoperisuri.
Este foarte bine ca aveti documente (sunt sute, de astfel de acoperisurui, facute de catre mesteri amatori, fara niciun document, ca drept dovada evenimentele intamplate).
Asadar, trebuie ca asociatia sa va recunoasca aceste lucrari ca facand parte din suprafetele comune (altfel, daca nu ar fi aceste acoperisuri, ar fi trebuit sa reparati o data sau chiar de doua ori - avand in vedere vechimea) terasa blocului.
Odata discutate si aprobate aceste chestiuni, sigur ca efectuarea reparatiilor despre care discutati sa intre in sarcina tuturor proprietarilor, iar costurile sa fie repartizate tuturor proprietarilor, proportional cu caota-parte indiviza de proprietate.
In alta ordine de idei, cand mai discutati cu "asociatia" - faceti-va un obicei si faceti solicitarile in scris cu documente inregistrate, la care conducerea trebuie sa va de-a raspunsul tot in scris. Asa, verbal, nu o sa primiti niciun raspuns. Chestiunea nu este prea simpla, dar depinde cum abordati problema, altfel veniti si dvs. cu ideea ca dezafectati acoperisurile, dar o sa trebuiasca sa refaceti terasa in aceasta vara, pentru ca acusi vin ploile de toamna ...
Mult succes!
am ridicat problema de n ori,in multe AG,nu se rezolva nimic....ce vreau eu sa stiu este cine raspunde in caz de ceva mai grav (ex sa cada vre-o tabla pe masina)...acoperisul nu este tot in responsabilitatea asociatiei de proprietari ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar in economia celor scrise de catre mine mai sus - adica, daca hotarati in AG ca acel pod/acoperis, mansarda - apartine as. prop., atunci in caz de avarie cu producerea de pagube, raspunde asociatia de proprietari.
Ei, in aceste conditii, observati refuzul conducerii de a se implica.
Acest lucru se intampla si din cauza ca dvs. proprietarii de la ultimul nivel, atunci cand ati construi acel acoperis, probabil ca nu ati avut aprobare tuturor proprietarilor din scara/bloc si nici aprobarea as. prop. Dar daca, aveti aceste aprobari, bine ar fi ca la discutiile pe care o sa le purtati sa luati in considerare si aceste documente.
Altfel spus, trebuie sa intelegeti ca v-ati asumat intreaga responsabilitate privind construirea, dar si intretinerea acestei constructii.
Când sa făcut acoperișul nu era constituită Asociația de Proprietari, Când sa făcut acoperișul sa obținut semnături de la locatari să îmi dea voie să-l construiesc, că îmi plouă în cap....asta nu înseamnă că sunt proprietar pe acel acoperiș.....iar când sa constiuit Asociația de Proprietari, au luat în evidență si raspundere toate ce țin de bloc inafara de acoperiș?.....

Adam Grecu a scris:

Doar in economia celor scrise de catre mine mai sus - adica, daca hotarati in AG ca acel pod/acoperis, mansarda - apartine as. prop., atunci in caz de avarie cu producerea de pagube, raspunde asociatia de proprietari.
Ei, in aceste conditii, observati refuzul conducerii de a se implica.
Acest lucru se intampla si din cauza ca dvs. proprietarii de la ultimul nivel, atunci cand ati construi acel acoperis, probabil ca nu ati avut aprobare tuturor proprietarilor din scara/bloc si nici aprobarea as. prop. Dar daca, aveti aceste aprobari, bine ar fi ca la discutiile pe care o sa le purtati sa luati in considerare si aceste documente.
Altfel spus, trebuie sa intelegeti ca v-ati asumat intreaga responsabilitate privind construirea, dar si intretinerea acestei constructii.

Ma puneti in incurcatura.
Dvs. stiti mai bine cum ati procedat si ce documente aveti (este bine sa aveti un dosar cu toate aceste documente).
In rest, cat am stiut, v-am comunicat. Sa asteptam, poate vin sfaturi mai bune, dar in principiu, cam asa trebuie procedat.

Alte discuții în legătură

Acoperisul balconului de la ultimul etaj geresy geresy Bună ziua, Locuiesc la etajul 10/10. Acum 2 săptămâni s-au montat schele pentru realizarea izolaţiei termice la faţada blocului. Zilele trecute ... (vezi toată discuția)
Doresc sa montez o antena de satelit pe acoperisul blocului andreiSRR andreiSRR Sunt proprietar intr-un bloc cu asociatie de proprietari. Doresc sa montez o antena de satelit pe acoperis pentru o vizibilitate mult mai buna a cerului. ... (vezi toată discuția)
Acoperis de tabla luat de vant, plata daune giuglea giuglea Am achizitionat un apartament la etajul 4 cu acoperis de tabla.Acoperisul a fost facut de fostii proprietari de la etajul 4 fara autorizatie.Vantul a luat o ... (vezi toată discuția)