Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Buna ziua!
As dori sa stiu daca o persoana angajata cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata, cu vechime la actualul loc de munca de 2 ani, poate beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului chiar daca angajatorul nu a achitat contributiile catre bugetul de stat ( asig medicale, somaj, etc).
Va multumesc!
Daca s-au calculat contributii pentru minim 12 luni (stagiul de cotizare ) , da puteti beneficia.
S-au calculat contributii, s-au depus declaratiile aferente la Administratia Fianantelor Publice, dar stiu ca nu s-au platit...
1. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de calcularea sau/si plata impozitului si a contributiilor.
2. Beneficiati de indemnizatie de CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii ati avut venituri din salarii si perioade asimilate (concedii medicale, concediu de maternitate, indemnizatie de somaj etc.).
3. Cititi OUG 111/2010 si Normele de aplicare a ei.