Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ajutor firme!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ajutor firme!

BUNA ZIUA! va rog sa-mi spuneti de ce acte am nevoie si cum procedez ca sa modific statutul unei societati, sa modific actul constitutiv sau sa schimb codul caen???

merci
Daca doriti sa extindeti obiectul de activitate al firmei, va trebui sa formulati un act aditional la actul constitutiv initial semnat de asociati si sa il depuneti la registrul comertului. In cazul in care doriti sa incepeti activitatea nou-introdusa, va trebui sa solicitati si autorizarea acesteia.
eu va spun cum s-o infiintati:

Pasii si actele necesare pentru infiintarea unei societati comerciale:
Actele de identitate ale viitorilor asociati in original plus o copie;

O copie dupa actul de proprietate si o copie dupa actul de identitate al celui care pune la dispozitie imobilul in vederea stabilirii sediului social al societatii ;

Se alege forma juridica de societate (SRL, SA etc.), dupa care se trece la urmatorii pasi:

Alegerea denumirii societatii: se aleg cel putin 3 denumiri, in ordinea preferintelor;

Alegerea sediului social;

Capitalului social al firmei - ce suma si alegerea bancii la care se doreste deschiderea contului. Capitalul social minim este de 200 lei pentru SRL;

Stabilirea administratorului societatii;

Tipul de societate pentru a fixa baza de impozitare : intreprindere mica - microintreprindere (2,5% impozit) sau intreprindere mare - macrointreprindere (16% impozit);

Se alege ca firma sa fie platitoare de TVA sau nu.

Dupa stabilirea acestor aspecte se trece la pasii urmatori:

Rezervarea denumirii societatii;

Intocmirea actului constitutiv;

Declaratii ale asociatilor privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a fi asociati si administratori;

Incheierea contractului de comodat sau de inchiriere, indiferent daca spatiul unde se desfasoara activitatea este proprietate sau nu;

Cazierele fiscale ale viitorilor asociati se elibereaza de Registrul Comertului ;

Deschiderea contului la banca si depunerea capitalului social (de catre un administrator, asociati sau un imputernicit al acestora );

Depunerea specimenului de semnatura la Registrul Comertului sau la notarul public;

Dupa finalizarea acestor acte, se completeaza documentele necesare pentru depunerea dosarului la Registrul Comertului :

Cerere inregistrare societate;

Declaratie pe propria raspundere pentru desfasurarea unei activitati sau fara activitate : model 1 sau 2;

Dupa finalizarea intregii documentatii se depune dosarul la Biroul Unic din cadrul Oficiului Registrului Comertului. In termen de aproximativ 4 de zile vor iesi actele de infiintare ale societatii, adica: incheierea judecatoreasca de autorizare a functionarii societatii, certificatul de inregistrare, certificatul sau certificatele constatatoare care tin loc de autorizatii (in cazul in care nu se desfasoara o activitate care sa aiba un impact semnificativ asupra mediului).

Incepand din acest moment firma poate functiona legal.

Costurile aproximative pentru constituirea unei firme sunt urmatoarele :

taxa cazier fiscal 30 lei;

rezervarea numelui firmei 50 lei;

taxa pentru Registrul Comertului, taxa de publicare in monitorul oficial, taxa de timbru judiciar, timbru judiciar in valoare de 0,30 lei (de fapt doua timbre judiciare in valoare de 0,15 lei) sunt deasemenea taxe care se platesc la Registrul Comertului si insumeaza aproximativ 330 lei;

taxa notariala pentru autentificare act constitutiv, specimen de semnatura, declaratii pe propria raspundere ale viitorilor asociati privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile legale prevazute de lege pentru a detine calitatea de asociati si administratori, se cifreaza la aproximativ 400 lei (in functie de notar);

capitalul social (in functie de optiunea asociatilor).

Buna ziua!
Modificarile le puteti face prin hotarare AGA.
Dupa ce faceti hotararea AGA, intocmiti si actul constitutiv actualizat al firmai, care va cuprinde toate modificarile aduse prin hotarare.
Pentru recodificare CAEN este nevoie de certificatul de inregistrare in original, formular tip, imputernicire, dosar cu sina, 30 lei taxa de extras de registru. Depuneti dosarul la registrul comertului si ridicati noul certificat de inregistrare si extrasul de registru dupa 5 zile lucratoare (care pot fi mai multe pe perioada verii, din cauza programului modificat).
Cu stima,
av. Silviu Serban
Cabinet de avocat Silviu SERBAN, Avocat