avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ce o sa spuna invatatoarea mea...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ce o sa spuna invatatoarea mea...

[ link extern ]
Nu,nu am postat gresit.Stiu ca exista o sectiune dedicata acestor tip de link-uri.Astazi am auzit-o la radio dupa mult timp si am avut un gol in stomac.
Eu o vad mai mult o discutie politica. Probabil una fara interlocutor( daca exista asa ceva)

"În loc să scoţi cărbuni te-apuci şi baţi şi laşi orfani o droaie de copii
ªi-n loc ca să dai ţării kilowaţi, dai ţării un volum de poezii.
Ne luăm ostatici singuri noi pe noi, c-un circ de zero lei si zero bani,
Cum e posibil veţi afla doar voi peste-aproximativ 50 de ani."
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"Când tu vei fi, mămica, mare şef, te roagă mama ta acum ceva,
Să nu dai formele de relief, că asta-a mai ramas din ţara ta.
Ba nu, mai e un lucru, am uitat, mămica ta te roagă, puiule,
În caz că vei ajunge şef de stat să nu dai "barză", varză", "viezure"..."

O piesa scrisa cu ceva ani in urma.

CAT DE PENIBIL NE SIMTIM CAND O ASCULTAM ACUM?

Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 23:33, 11 Iulie 2011
Raspunsul meu este dur , chiar daca nu asta urmaresc :

In 20 de ani , tot trebuia sa ne dam seama.
Trezirea natiunii nu s-a produs si imi este tare frica ca si dupa inca 10 ani aceste versuri vor avea aceiasi semnificatie.
Goya a spuns ca :
"somnul ratiunii zamisleste monstrii"
Unii au parafrazat si au spus ca somnul natiunii are acelasi rezultat.
Imi pare rau , dar mai este de asteptat.
Daca va "incalzeste" cu ceva :
Nu stati singur" la coada" !
Personal nu-mi place poezia. E scrisă din topor! Mesajul din păcate este foarte actual si real! B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

,,forumistii au talent " ContSters181996 ContSters181996 Asa cum am anuntat ceva mai devreme in sectiunea ,,epigrame\", am hotarat , impreuna cu cei care doresc sa-si exerseze talentul literar ( in versuri) , sa ... (vezi toată discuția)
Lozinci la moda handsu handsu Traieasca si infloreasca Marea Criza Nationala ! Traieasca 1 Mai ziua interntionala a somererilor ! Traieasca pe paine si apa ! (vezi toată discuția)
Premiile stelarman stelarman stelarman La implinirea a patru ani pe acest forum va rog sa imi permiteti sa acord cateva premii utilizatorilor avocatnet. Premiul Charles Darwin ptr evolutie se ... (vezi toată discuția)