Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garantie inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garantie inchiriere

Ca pers. fizica am inchiriat un apartament de la o pers. juridica. In contract se solicita o garantie echivaslenta cu chiria pe 2 luni, pentru care s-a eliberat factura cu TVA. Cf. contract, aceasta suma nu poate fi considerata chiria ultimelor luni, deoarece se elibereaza dupa achitarea tuturor datoriilor mele catre proprietar. Este corect? Deoarece la returnare voi primi valoarea garantiei, nu si TVA aferent, care s-a dus la stat.
Multumesc
TVA-ul platit de societate la stat de catre persoana juridica nu va afecteaza in nici un fel . La incheierea contractului veti primi inapoi garantia integral si vi se va intocmi o factura storno.