Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societate neplatitoare de TVA, achizitie UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societate neplatitoare de TVA, achizitie UE

Buna ziua
Am o firma neplatitoare de TVA si vrem sa achizitionam Tegola pt acoperis din Polonia, o parte se va folosi ce ramane incercam sa revindem.
Va rog sa imi explicati fiind neplatitoare de TVA cum procedez la achizitie si in cazul revanzarii.
Devin automat platitor sau se procedeaza altfel.
Am rugamintea sa imi explicati pas cu pas daca se poate.
Multumesc mult
Firma pe care o achizitionati este platitoare de TVA?
Da, firma din Polonia este platitoare de TVA
Multumesc
daca valoarea achizitiei nu depaseste 10.000 euro, operatiunea este taxabila in polonia si veti primi o factura cu tva polonez si nu trebuie sa faceti mare lucru, este exact ca si cum ati achizitiona de la furnizor din romania.
daca valoarea achizitiei depaseste 10.000 euro, inainte de depasirea plafonului aveti obligatia de a va inregistra in scopuri de tva intracomunitar (nu deveniti platitor de tva in romania) si sa va inscrieti in reg. op. intracomunitari.
dupa ce obtineti codul de tva, il veti comunica furnizorului si acesta va factura fara tva.
va trebui sa platiti tva 24% in romania, prin depunerea decontului special 301.
de asemenea, trebuie sa raportati achizitia in decl. 390.

succes!