Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA trecere de la tva trimestrial la tva lunar dupa ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

trecere de la tva trimestrial la tva lunar dupa achizitie intracomunitara

O firma a achizitionat in data de 19 aprilie tuburi de solar de la o firma maghiara,pentru a inlocui tuburile existente,deci nu pentru comercializare.Firma declara si plateste tva trimestrial.Dupa achizitia intracomunitara devine platitoare de tva lunar,dar ce declaratie trebuie depusa ... 09? si care este termenul ? Pana in 15 mai depun 390 si pana in 25 mai,decont lunar?

inainte de efectuarea tranzactiei intracomunitare ar fi trebuit sa va inregistrati in Registrul operatorilor intracomunitari.
"Contribuabilii au obligatia sa se inscrie in Registrul operatorilor intracomunitari:
1. La data inregistrarii ca platitori de TVA, DACA au intentia sa efectueze operatiuni intracomunitare
2. Inaintea efectuarii operatiunilor intracomunitare de catre persoanele inregistrate deja ca platitoare de TVA"
Firma este inscrisa in ROI.Alta era dilema...declaratia 092 se depune,am aflat,in termen de 5 zile de la sfarsitul lunii in care a avut loc achizitia intracomunitara.Termenul acesteia este deja depasit,mi s-a adus la cunostinta achizitia in data de 7 mai...
termenul este de 5 zile lucratoare, deci nu l-ati depasit foarte mult.
e ok daca depuneti si maine.
deveniti platitori de tva lunar incepand cu aprilie 2011, deci decontul trebuie depus pana pe data de 25 mai.