Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inchiriere si subinchiriere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inchiriere si subinchiriere

o pers.jur. platitoare de tva are un contract de inchiriere ptr.care plateste tva. La randul ei aceasta a subinchiriat o parte din spatiu altor pers.jur. Ptr.contractele de subinchiriere se plateste tva?
din moment ce deduce tva aferenta chiriei facturata de proprietar, la randul ei firma este obligata practic sa colecteze tva aferenta chiriei facturata catre subchiriasi.