Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.I.M
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.I.M

Buna ziua! Am facut si trimis c.i.m la un nou angajat,dar in prima saptamana nu a putut veni la servici ca a fost nevoit sa se duca la fostul loc de munca inca o saptamana. Cum il trec in pontaj daca el nu a venit prima saptamana si eu trimisesem deja datele in Revisal?
nu-l treci
Adica incep sa pontez cu data venirii lui chiar daca nu coincide cu data semnarii c.i.m? Sau pontez din data c.i.m si prima saptamana trec "liber"?
1. Trebuie sa il treceti in pontaj cu data inceperii activitatii specificata in CIM.
2. Il puneti sa faca o cerere de CFP sau il pontati prezent si il puneti sa recupereze pe parcurs.
3. Gasiti o modalitate afara de cea de absent nemotivat care ar duce la incalcarea Regulamentului intern si la sanctionarea salariatului (dar nu este obligatoriu).
Fara absente nemotivate. Sa isi faca cerere de invoire pe care sa i-o aprobati, incepand cu data de la care a mers la angajatorul anterior.
Sau, puteti sa faceti act aditional, daca nu a trecut timp prea mult, prin care specificati faptul ca data inceperii activitatii se schimba prin acordul partilor.