Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu si indemizatie crestere copil cu handicap cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu si indemizatie crestere copil cu handicap cu varsta cuprinsa intre 3 si 7 ani

In Legea 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
la art.12, alin.(1), lit.b) se precizeaza:
"Art. 12. - (1) Persoana care are în îngrijire, supraveghere şi întreţinere un copil cu handicap beneficiază, după caz, de următoarele drepturi:
b) concediu şi o indemnizaţie pentru creşterea copilului cu handicap în cuantum de 450 lei, pentru copilul cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani; "

As dori sa stiu daca pe perioada concediului specificat mai sus o alta persoana poate sa ocupe locul celei aflate in concediu.
Articolul face referira doar la parinte si dupa caz, asistentul personal, care poate fi asistent maternal.