Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 descriere caen 7830
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

descriere caen 7830

Stie cineva care sunt activitatile concrete la care se refera cod caen 7830 Servicii de furnizare si management al fortei de munca?
Pentru desfasurarea acestor activitati e nevoie de o autorizare la ITM?
La inscrierea la RC nu a fost nevoie, iar pe site-ul ITM sunt precizari doar in legatura cu autorizarea SC care desf activ de selectie si plasare a fortei de munca si de agent de munca temporara (caen diferite de 7830)

Multumesc!

COD CAEN 7830- salarizare ONG, SRL,I.I.
-indrumare privind continutul dosarelor de personal;
-tehnoredactarea Contracte individuale de munca; Acte aditionale; Decizii; Adeverinte;
- intocmirea State de plata;
- obtinerea parolei , intocmirea si transmiterea on line a Registrul electronic al salariatilor;
- transmiterea cu semnatura electronica a declaratiilor la FINANTE
De la caz la caz, in functie de reglementarile specifice. Pentru astea nu.
deocamdata nu este nevoie, este un proiect care inca nu a fost legalizat deci daca exista pe piata aceste firme ma indoiesc ca se va legaliza, e un zvon care sa stimuleze piata privind formarea profesionala unde este cazul, realizati ca sunt economisti care fac salarizare vor fi autorizati fara curs inspector resurse umane.
doradragan, utilizator
Stiu despre proiectul de lege, nu despre asta era vorba.

Firme cu acest obiect de activitate se pot infiinta inca din 2008 de cand a fost modificat CAEN
Ma interesa daca pentru activitati specifice de ru dar care nu implica recrutare si plasare de personal ai nevoie de vreo autorizatie de la iTM.
Atat.