Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare ore suplimentare din mai 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare ore suplimentare din mai 2011

Cum intrepretati prevederile art 119 alin (2) din Codul Muncii, cu modificarile din mai 2011? La alin (1) art 119 prevede compensarea orelor suplimentare prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calandaristice dupa efectuarea acesteia si apoi vine alin (2) care prevede, ca in aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru. Daca am considera ca in luna mai un salariat lucreaza 200 ore, inclusiv orele suplimentare , din lege putem intelege ca salariatul va beneficia de libere platite in urmatoarele 2 luni, dar si de salariu corespunzator numarului total de ore lucrate in luna (adica va fi platit cu 100% pentru 200 ore)? Daca interpretam ca se face compensarea doar prin ore libere platite ce rost mai are precizarea de la alin (2)?:O
Art.119 din Codul Muncii nu are decat un singur alineat ... este vorba despre art.122 C.mun.

art.122 (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru. ....

Salariatul, conf.art.122 alin.2 C.mun., va primi salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
freeelis a scris:

Art.119 din Codul Muncii nu are decat un singur alineat ... este vorba despre art.122 C.mun.

art.122 (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru. ....

Salariatul, conf.art.122 alin.2 C.mun., va primi salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

este vorba L53/2003 republicata unde art 119 are chiar 3 alineate. eu inteleg din art 119 alin 1 si 2 ca ptr orele suplimentare se plateste un salariu corespunzator adica nu se acorda nici un spor.
Dorina Tarcea, Consultant resurse umane
De unde ati scos dvs ca art.119 are trei alineate? ... In Codul Muncii republicat apare cu un singur alineat...
[ link extern ]
Art. 119 din Codul muncii avea 3 alineate, insa Codul Muncii a fot republicat in data de 18.05.2011 si acum art.119 are un singur alineat.
elena savciuc a scris:

Art. 119 din Codul muncii avea 3 alineate, insa Codul Muncii a fot republicat in data de 18.05.2011 si acum art.119 are un singur alineat.

La data publicarii mesajului art.119 avea un singur alineat .. si apoi mai exista si postarea ca dupa republicare art.119 are trei alineate....:)