Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

recuperarea orelor suplimentare cu ore libere platite dupa cele 30 zile *(dupa vechiul cod al muncii )mai este legala
SECŢIUNEA 2
Munca suplimentară

Art. 117. - (1) Munca prestată �n afara duratei normale a timpului de muncă săptăm�nal, prevăzută la art. 109, este considerată muncă suplimentară.

(2) Munca suplimentară nu poate fi efectuată fără acordul salariatului, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori �nlăturării consecinţelor unui accident.

Art. 118. - (1) La solicitarea angajatorului salariaţii pot efectua muncă suplimentară cu respectarea prevederilor art. 111 sau art. 112, după caz.

(2) Efectuarea muncii suplimentare peste limita stabilită potrivit prevederilor art. 111 sau art. 112, după caz, este interzisă, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori �nlăturării consecinţelor unui accident. (O.U.G. nr. 65/2005)

Art. 119. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite �n următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia.

(2) �n aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

Art. 120. - (1) �n cazul �n care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă �n termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) �n luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat �n condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, �n cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază

[ link extern ]
costinel062000 a scris:

recuperarea orelor suplimentare cu ore libere platite dupa cele 30 zile *(dupa vechiul cod al muncii )mai este legala

Nu mai este posibila ... in prezent , sunt aplicabile prevederile art.122 C.mun., si anume :
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) In perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate in urmatoarele 12 luni.