avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inregistrare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inregistrare PFA

Doresc sa deschid un PFA si sunt la master an 2.Va rog, sa mi spuneti daca am vreun beneficiu/reducere?
E normal ca o firma care doreste sa ma angajeze , sa mi solicite sa mi deschid eu PFA si sa suport toate costurile?
Pentru o activitate de comercializare haine in bazar, va rog , sa mi recomandati forma ideala si cea mai ieftina pentru a desfasura aceasta activitate.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 21:44, 22 Mai 2011
Exact PFA este forma cea mai ieftina de organizare si bineinteles ca poate sa va ceara asa ceva, este o relatie contractuala, daca vreti bine, daca nu, nu!
Legat de beneficii din cate stiu eu numai pentru SRL-uri existau acele reduceri! Dar poate ma corecteaza cineva....
Oricum costurile cu tot cu stampila se ridica la suma de 250 de lei...
Beneficiati de reducere la infiintare conform HG166/2003 daca aveti sub 30 de ani si urmati masteratul la o institutie autorizata/acreditata, dar nu va sfatuiesc sa uzati de aceasta ,,facilitate" deoarece este vorba de o suma nesemnificativa: cam 200 ron urmand ca si dvs. sa aveti niste obligatii. Detalii infiintare aici:
[ link extern ] .
HG 166/2003 este aplicabila si la infiintarea PFA, IF sau II.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intemeiere firma gabifir gabifir Sunt student la Matematica-Informatica Babes Bolyai Cluj Napoca. Vreau sa imi deschid o firma de reparatii PC , intretinere retele ... etc. As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
Reduceri pentru studenti, la infiintare firma paptamas paptamas Buna ziua. Stiu ca studentii beneficiaza de anumite reduceri, la deschiderea firmei. Aceste avantaje, sau scutiri de taxe sunt acelasi pentru SRL, PFA, sau ... (vezi toată discuția)
Societati dezdemona_dezy dezdemona_dezy BUNA ZIUA .REVIN CU O ALTA INTREBARE. CUM POT SA IMI DESCHID O FIRMA ?BENEFICIEZ DE AJUTOR DE FONDURI DACA SUNT STUDENT. ? VA MULTUMESC (vezi toată discuția)