Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inregistrare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inregistrare PFA

Doresc sa deschid un PFA si sunt la master an 2.Va rog, sa mi spuneti daca am vreun beneficiu/reducere?
E normal ca o firma care doreste sa ma angajeze , sa mi solicite sa mi deschid eu PFA si sa suport toate costurile?
Pentru o activitate de comercializare haine in bazar, va rog , sa mi recomandati forma ideala si cea mai ieftina pentru a desfasura aceasta activitate.
Va multumesc!
Exact PFA este forma cea mai ieftina de organizare si bineinteles ca poate sa va ceara asa ceva, este o relatie contractuala, daca vreti bine, daca nu, nu!
Legat de beneficii din cate stiu eu numai pentru SRL-uri existau acele reduceri! Dar poate ma corecteaza cineva....
Oricum costurile cu tot cu stampila se ridica la suma de 250 de lei...
Beneficiati de reducere la infiintare conform HG166/2003 daca aveti sub 30 de ani si urmati masteratul la o institutie autorizata/acreditata, dar nu va sfatuiesc sa uzati de aceasta ,,facilitate" deoarece este vorba de o suma nesemnificativa: cam 200 ron urmand ca si dvs. sa aveti niste obligatii. Detalii infiintare aici:
[ link extern ] .
HG 166/2003 este aplicabila si la infiintarea PFA, IF sau II.