Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Studenta la FR, pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Studenta la FR, pot beneficia de somaj?

buna ziua1 am lucrat 6 ani in invatamant ca suplinitor,deci,cu contract pe perioada determinata,iar de 2 ani sunt studenta la FR .tot de doi ani sunt in concediu de crestere a copilului.in august 2009 mi-a expirat contractul de munca decia cum nu sunt angajata nicaieri.
dupa terminarea concediului de crestere a copilului,as putea beneficia de ajutorul de somaj?
1. Legea 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru şomaj şi stimularea ocupãrii forţei de muncã nu face distinctie cu privire la forma de invatamant, ease refera numai la "absolvent al unei institutii de invatamant":
Art. 82. - În sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituţii de învãţãmânt se înţelege persoana care a obţinut o diplomã sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învãţãmânt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.

2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj ca absolvent de invatamant trebuie sa absolviti facultatea respectiva.

3. Trebuia ca in august 2009, la expirarea CIM, sa va inregistrati la Agentia de Somaj si din somaj puteati sa intrati in CCC si apoi sa continuati somajul.

4. Tot Legea 76/2002 spune ca aveati obligatia sa va inregistrati la somaj in termen de 12 luni de la data incetarii CIM.

5. Incercati la Agentia de Somaj poate exista o posibilitate legala sa va inregistrati acum.